Inspirace

Bezpečné rozdělávání ohně na zahradě: Kdy a za jakých podmínek

Od   | 

Kdo z nás si během letního večera na zahradě rád nerozdělá oheň? Jak s ním však zacházet, abychom se chovali bezpečně a správně podle zákona? Kromě zábavy nám totiž takové rozdělání ohně přináší velké riziko. Nechtěnému požáru se určitě chceme všichni vyhnout.

Ohniště musí být zejména bezpečné.
Zdroj: Pixabay

Ohniště musí být na správném místě

Ohniště, ať už na zahradě, nebo kdekoliv jinde, musí být umístěno na správném a bezpečném místě. Takové místo by mělo být vzdáleno minimálně 50 metrů od lesa, či jiných domů a staveb. Pokud oheň rozděláváme na své zahradě, pak by ohniště mělo být umístěno co nejdále od vzrostlých stromů a keřů. Vyhněte se také místu, kde jsou nejrůznější větve a kořeny. Základem je okolí ohniště uklidit od zbytků trávy, listí nebo klacíků. Ideálním podkladem pro ohniště je pak hlína, štěrk nebo jakákoliv betonová dlažba. 

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče. Víme, jak na to

 

Abyste zamezili případnému šíření ohně, lze okolo ohniště ještě vyhloubit díru a obložit ji kameny, což zároveň poslouží jako zajímavá dekorace. Jestliže oheň plánujete rozdělávat mimo svůj pozemek, pamatujte, že je zakázané rozdělávání ohně v přírodních rezervacích, na chráněných územích nebo v národních parcích. Jestliže tento zákaz porušíte, hrozí vám opravdu vysoká pokuta.

Ohniště ideálně oddělte od okolního prostoru. Zdroj: Pixabay

Sledujte předpověď počasí

Důležitá je také předpověď počasí a výstrahy meteorologů. Pokud je totiž velké sucho, vydávají se výstrahy a zároveň i zákazy rozdělávání ohně. Stačí několik suchých, horkých dnů a nevinné rozdělávání ohně se může změnit v pořádný průšvih. Problémem často může být i silnější vítr. Pokud je vydán zákaz rozdělávání ohně z důvodu počasí, pak byste měli být na pozoru i na svém pozemku. V tom největším horku a suchu se vyvarujte také pohazování cigaretových nedopalků, rozdělávání svíček na zahradě nebo grilování. 

 

Kam pro venkovní osvětlení?

 

Zásady rozdělávání ohně

  • Základem je vhodné místo vzdálené od staveb, lesa, stromů a keřů.
  • Ohniště bezpečně oddělte od okolního prostoru.
  • Při rozdělávání ohně nikdy nepoužívejte hořlavé a chemické látky.
  • Na zahradě si rozdělejte úměrný oheň a nikoliv velkou vatru.
  • Oheň neopouštějte a vždy ho důkladně uhaste vodou, nebo zasypejte zeminou, dokud se z něj nepřestane kouřit a půda pod ohništěm nevychladne.
  • Nerozdělávejte oheň během sucha a větru.

 

I malý oheň se během chvíle může nekontrolovatelně rozšířit.

Využijte popel

Popel z ohniště nevyhazujte a použijte ho jako minerální hnojivo, nebo ho přidejte do kompostu. Popel obsahuje důležité látky pro rostliny, jako je vápník, draslík, fosfor nebo hořčík, a vyrovnává pH u kyselé půdy. Popel pro použití na zahradě musí být vždy vychladlý.

Zdroj: hzscr.cz, iDnes.cz, ohen.cz

Popel z ohniště využijte jako hnojivo.
Zdroj: Pixabay

 

Fotogalerie:

 

Bydlet hned teď? S modulárními domy je to hračka

 

 


You must be logged in to post a comment Login