Rady a tipy

Bezodpadová domácnost: Co to je? A jak můžete začít?

Od   | 

Třídění odpadu je v českých domácnostech stále přirozenější. Je to maličkost, která nám zabere jen minimum našeho času, přesto má smysl. Všímáte si ale toho, kolik odpadu vaše domácnost vyprodukuje? Začíná se vám líbit představa snížení množství odpadu na minimum? Pak pro vás máme pár tipů pro bezodpadovou domácnost.

Zeleninu a ovoce můžete kupovat do látkových pytlíčků. Zdroj: Pexels

Na světě je už spousta mistrů, kteří vyprodukují minimální množství odpadu. Téměř žádný papír, plasty, ale ani směsný odpad. Pokud si i vy zahráváte s myšlenkou snížit množství vámi vyprodukovaného odpadu, můžete začít pomalu, krůček po krůčku.

Nehromaďte zbytečnosti, které nepotřebujete

Jedním z nejčastějších důvodů, proč narůstá množství odpadu, je hromadění věcí, které nepotřebujeme. Neustále nakupujeme věci, které nakonec nepotřebujeme a nepoužíváme. Časem je pak bez výčitek vyhazujeme do popelnice. Není divu, že se velikost skládek neustále zvětšuje. Netýká se to jen oblečení, ale také hraček, nádobí, dekorací, doplňků a dalších drobností, které se nacházejí v každé domácnosti. Snažte se u nákupů více zamýšlet nad tím, co kupujete. Budete danou věc opravdu používat? Nerozbije se po prvním použití? Nebyla by vhodnější investice do něčeho, co vám vydrží déle? Pokud děláte větší úklid, kdy se chcete zbavit toho, co nepoužíváte, snažte se věci rozdělit na ty, které jsou ještě použitelné. A ty, které nejsou. Vše použitelné se snažte prodat, případně darovat za odvoz. Můžete je také věnovat charitě či bazarům.

Potraviny můžete skladovat v designových sklenicích. Zdroj: Pexels

Plastové obaly

Pokud třídíte odpad, jistě si všímáte, kolik plastových obalů vám týdně projde pod rukama. Pokud nakupujete v supermarketech, drogeriích, prodejnách s elektrem či jinde, jistě si všímáte, že je vše zabaleno v plastových obalech. Nejjednodušší, co můžete udělat, je nahradit igelitové tašky papírovými či látkovými taškami, které můžete používat opakovaně. Spousta supermarketů nabízí dokonce i vlastní látkové pytlíky na ovoce a zeleninu. Stejně tak můžete dávat přednost výrobkům v papírových či skleněných obalech, které lze vrátit.

Látkové tašky by vám doma neměly chybět. Zdroj: Pexels

Máte ve svém okolí bezobalový obchod?

Luštěniny, obiloviny, ale i sladkosti – téměř vždy je najdete v plastových obalech. Nemluvě o drogerii, kterou jinak zabalenou ani nenajdete. Řešením je nakupování ve speciálních bezobalových prodejnách, kde si můžete všechny suroviny natočit nebo nasypat do vlastních obalů. Za nevýhodu lze považovat jen fakt, že musíte mít dostatek vlastních obalů. Ideální je používat lehké látkové pytlíčky a doma nákup přesypat do těžších a pevnějších sklenic.

Budete kompostovat?

Řešíte, co s bioodpadem, kam patří odřezky, slupky, ale i zbytky jídel, které běžně vyhazujete do směsného odpadu? Pak zvažte možnost vytvoření vlastního kompostu. Tam můžete bioodpad vyhazovat bez obav – časem jej můžete používat jako přírodní hnojivo.

Sklenice můžete umýt a používat opakovaně. Zdroj: Pexels

 

Pokud nebydlíte v domě se zahradou, ale v bytě, můžete kompostovat taky. Slouží k tomu domácí kompostéry vhodné do bytů, například vermikompostéry.

 

 

Vermikompostéry můžete shora osadit běžnými domácími rostlinami. Zdroj: Urbalive

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login