Rady a tipy

Bezchybný úklid: Jak pára pomůže při nekonečném úsilí o čistou domácnost

Od   | 

Pořídili jste si nebo zvažujete koupi parního čističe a zajímá vás, jak jej správně používat? Pak jste na správném místě. Dnes vám řekneme nejen to, jak jej používat, ale také, kde všude se vám může jeho pomoc hodit. A kde byste jej naopak měli vynechat.

Kde je pomoc parního čističe nežádoucí?

Před tím, než se spolu podíváme na to, kde a jak využívat parní čistič, vám řekneme, kde byste jej naopak používat neměli. Myslete na to, že teplota páry může dosahovat vysokých teplot. A ne všechny materiály kombinaci vlhka a tepla snášejí dobře.

Parní čistič (zde v podobě parního mopu) vám usnadní čištění dlažby i obkladů a hodí se i tam, kde jsou domácí mazlíčci. Majitelé mohou mít čisté svědomí, že jejich podlaha je maximálně čistá. Zdroj: Vileda

Věděli jste, že při používání parního čističe ušetříte za čisticí prostředky? Nebudete je totiž potřebovat.

Parní čistič není vhodné používat na tyto materiály:

  • Vlna, hedvábí, některé druhy plastů – obecně materiály, které jsou citlivé na vyšší teploty.
  • Některé potahové látky – před použitím vyzkoušejte čistič na méně viditelném místě, případně použijte návlek, který sníží teplotu páry.
  • Kůži – a to jak tu pravou, tak i syntetickou. Použití parního čističe tyto materiály znehodnotí.
  • Elektroniku – možná to víte, ale vždy je dobré si to připomenout. Elektronika a vlhkost nejde dohromady.
  • Materiály, které se nesnesou s vodou – papír, tapety, vodou ředitelné nátěry.
  • Dřevo – podlahy, parkety, nábytek s voskovou a olejovou povrchovou úpravou.

 Kuchyň a parní čistič

Kuchyň patří k místům, které lidé uklízejí nejméně rádi. A není divu – představte si troubu zanesenou připálenými nečistotami, digestoř, kterou je třeba odmastit. Nejde o nic příjemného. A když k tomu přidáme i čištění lednice a drhnutí zapečené pánve a hrnců, máte program na celý víkend. Parní čistič je na odstranění usazenin mastnoty nejlepším pomocníkem.

Koupelna jako ze škatulky

Pomoci parního čističe jistě využijete také v koupelně, kde vám může pomoci v boji proti plísni, vodnímu kameni, bakteriím a dalšímu. Věděli jste, že jej můžete použít k čištění spár u obkladů či dlažby? Dny strávené se zubním kartáčkem a čisticím prostředkem se mohou stát minulostí. Parní čistič můžete použít také na dezinfekci vany, sprchového koutu či toalety.

Parou skvěl vyčistíte spáry mezi obklady a dlažbou. Zdroj: Canstockphoto

Ideální pomocník pro alergiky

Máte doma alergika? Pak oceníte fakt, že můžete použít parní čistič také k dezinfekci matrace, ale i sedacího nábytku – vysoká teplota vás zbaví roztočů, neutralizuje pachy, ale také se postará o vyčištění skvrn. Ideální do domácností s malými dětmi a mazlíčky. Také se konečně dostanete k rychlému a efektivnímu vyčištění radiátorů, žaluzií, ale i oken.

Kde jinde můžete použít parní čistič?

Parní čistič můžete použít také na zahradě – muž si s ním může vyčistit své auto, pustit se můžete také do čištění bazénu, vířivky či zahradního nábytku. Možností, jak využít parní čistič, je nespočet.

S párou vyčistíte pohodlně také pohovku. Zdroj: flickr.com

Naše tipy na používání parního čističe

Před použitím zjistěte, zda můžete používat vodu z vodovodu (v případě nádržek z nerezu), nebo zda budete potřebovat vodu destilovanou. Po několika čištěních je vhodné nádobu vyčistit od zbytků usazenin – nejčastěji se jedná o vodní kámen. Někdy je možné používat vodu naředěnou s octem. Nádobka se nezanese kamenem, kombinace vody s octem navíc skvěle čistí.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Spotřebiče moderní doby, Co věděly už naše babičky

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login