Rady a tipy
Bez PENB dům nepostavíte. Nebo ano?
Průkaz energetické náročnosti budovy, kterému se často nesprávně říká energetický štítek, potřebujete ke stavbě domu nebo rozsáhlejší rekonstrukci. Co všechno v něm najdete a kolik stojí ho získat? Existuje možnost, jak se této povinnosti legálně vyhnout?
PENB říká, kolik energie spotřebuje budova na svůj provoz. Má za úkol hodnotit a porovnat dopady budov na životní prostředí během jejich životnosti. Musíte si ho vyřídit na novostavbu, ale i rekonstrukci, když měníte více než 25 % celkové plochy. Průkaz potřebujete i v případě, že pronajímáte či prodáváte nemovitosti či její část. Tuto povinnost udává zákon, ale to by nebyl český národ, aby nenašel nějakou kličku.
Kam pro luxusní italskou pohovku?
Jaké údaje obsahuje průkaz energetické náročnosti budovy?
Až budete vyřizovat stavební povolení, musíte do něj zařadit i PENB. Klasifikuje budovy do sedmi kategorií A–G, kdy A patří do velmi úsporných a G do nevyhovujících. Budovy v kategoriích A až C jsou vyhovující. Klasifikační třída A jsou pasivní domy, třída B nízkoenergetickým domům a třída C má několik dělení. Třídy D a E jsou ty, kam spadala většina budov v ČR, ale v posledních letech se to už pomalu lepší. Průkaz energetické náročnosti budovy má splatnost 10 a oprávnění k jeho vydání mají pouze oprávněné osoby. Jejich seznam najdete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Proč se vlastně tyto průkazy vydávají? Hlavně proto, aby kupující i prodávající měli představu o tom, jak moc energeticky náročná jejich nemovitost bude. Za průkaz samozřejmě musíte platit. V průměru to dělá kolem 3 až 7 tisíc korun. Nechce se vám za PENB platit? Pozor na to. Hrozí pokuta až sto tisíc korun.
Od ledna 2022 musí všechny nově postavené budovy spadat minimálně do třídy B. K nízké energetické náročnosti přispívá i třeba orientace vůči světovým stranám, jednoduchý tvar stavby, dobré zateplení či obnovitelné zdroje energie.
Lze postavit bez PENB?
Způsob existuje a dokonce je legální. Když stavíte dům s energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2, rekonstruujete kulturní památku, stavíte nebo rekonstruujete dům v památkové rezervaci. Všechny podmínky stanovuje zákon č. 406/2000 Sb. O hospodaření energií. Další možností, jak legálně postavit dům bez PENB, je přistavět k rodinnému domu ještě hospodářskou budovu. Také to má ale své podmínky, například odstup od domu, vhodné rozdělení pozemku apod.
Funguje to tak, že majitel postaví hospodářskou budovu do velikosti 70 m2, následně provede ohlášení stavby a nechá ji zapsat do katastru nemovitostí. Jakmile získá souhlas s ohlášením stavební úpravy, může udělat na stavbě menší úpravu a podat žádost o změnu užívání na rodinný dům, který pak následně dostane číslo popisné.
Vše podle zákona
Ve zmíněném zákoně je jasně uvedené, že větší změna celkové plochy obálky budovy je nad 25 %. Pokud tedy majitel provede u hospodářské budovy jen menší změnu, která nedosáhne tohoto objemu, průkaz nebude v tomto případě potřeba. Ač se to může zdát jako skvělé řešení, zvažte, zda vám to za to stojí. Už jen všechny peripetie s tím spojené. Navíc je dost pravděpodobné, že se pravidla pro stavbu nemovitosti budou ještě zpřísňovat a v budoucnosti by se vám to nevyplatilo ještě víc. Připravte se také na vyšší sazbu DPH. Na stavbu a rekonstrukci bytů a domů pro trvalé bydlení se vztahuje snížená sazba 15 %, sazba 21 % se týká rekreačních objektů a dalších staveb, které nejsou určené na trvalé bydlení. Pokud postavíte například dům za 2 500 000 Kč, zaplatíte DPH 15 %, tedy 375 000 Kč. V případě hospodářské budovy zaplatíte 525 000 Kč.
To je o 150 000 Kč víc. Za PENB zaplatíte jen několik tisíc. Plus zbytečně starosti a papírování. Stojí to za to?
Který koupelnový radiátor vybrat, a proč?
You must be logged in to post a comment Login