Články

Betonová stěrka a vše co byste o ní měli vědět

Od   | 

Betonová stěrka je trendem, který se stal oblíbeným po celém světě. A není divu. Jde o způsob úpravy stěn (ale i podlah) do vzhledu připomínající beton. Na rozdíl od šedého a jednotvárného betonu má však stěrka nejen různobarevné odstíny, ale i dekory. Vždy vám však bude připomínat beton.

Co je betonová stěrka?

Betonové stěrky fungují především jako pohledový beton. Za její pomoci můžete na stěnách v interiéru vykouzlit nespočet barevných odstínů, ale i dekorů. Můžete napodobit různé druhy omítek, betonové panely, štuk, břidlici či kámen. Ačkoliv se betonová stěrka používá nejčastěji na stěnách, setkat se můžete i s variantou u podlahy.

Zdroj: Němec

Věděli jste o tom, že můžete mít betonovou stěrku i v koupelně, kde oceníte absenci spár, které byste museli pravidelně a zdlouhavě čistit? V případě podlahy se můžete setkat také s pojmem „samonivelační stěrka“. Své uplatnění má stěrka zejména v interiéru, setkat se s ní můžete i exteriéru – a to ve formě designové fasády. Povrch betonové stěrky se vyznačuje velkou pevností v tahu i tlaku a skvělou odolností vůči otěru a mechanickému opotřebení. I proto je vhodná také na podlahy. Nanáší se v tloušťce pár milimetrů.

Proč byste si měli vybrat betonovou stěrku?

Betonovou stěrku byste si měli vybrat nejen díky nadčasovému designu, ale také úžasným užitným vlastnostem. Velkou výhodou betonových stěrek jsou tyto vlastnosti: odolnost, snadná a rychlá údržba, bezespárovost a velká variabilita různých barev a struktur.

Betonová stěrka sjednotí stěny, podlahy, ale i stropy. Můžete dosáhnout monolitického vzhledu, kdy budou mít všechny plochy u vás doma stejnou strukturu. Případně můžete stěrku použít jen na některé stěny, které budou během chvíle hezky oživené. Můžete ji využít jak v interiéru, tak i v exteriéru. Můžete s ní tyto dva prostory propojit. Tenkovrstvá betonová stěrka má nízký tepelný odpor, proto ji můžete použít i tam, kde budete používat podlahové vytápění. Hodí se i na lehce nestabilním podkladu, jako je třeba sádrokarton. Stěrku stačí vyztužit skleněnými vlákny.

„Případné škrábance je možné opravit a povrch nevyvolává alergie. Má-li hydrofobizaci, pak zamezuje vsakování tekutin a zanášení nečistot. Je pevně spojená s podkladem, a tak nedochází ke kročejovému hluku. Hodí se do jakékoliv místnosti a praktická bude i do domácností se zvířaty.“

Stěrka je vhodná také do koupelny, kde vypadá velmi nadčasově. Působivá je zejména absence spár. Zdroj: Němec

Jak se postupuje při realizaci betonové stěrky?

Ačkoliv je nejvhodnější variantou pozvat si na pomoc profesionála, jednodušší betonovou stěrku si můžete udělat i sami doma. Taková betonová stěrka je k dostání v různých prodejnách na to určených a svojí konzistencí je o něco hustší než běžná barva. Před tím, než se pustíte do stěrkování, je třeba důkladně připravit podklad. Všechny nerovnosti a výstupky je třeba zbrousit a vysát. Praskliny musíte vyplnit. A to třeba akrylovými tmely. V případě, že vyrovnáváte více než pětimilimetrovou vrstvu, nemůže chybět ani dilatační vložka (zejména v případě podlahy). Stěrka během zrání mění svůj objem. Při samotném stěrkování se nejprve nanáší penetrace vybraná podle typu povrchu, na který bude nanášena. Ta chrání podklad před vlhkostí a zvyšuje jeho přilnavost (to samé platí při penetrování před malováním). Samotná betonová stěrka musí být před nanášením dokonale rozmíchaná a bez hrudek.

Ukázka použití na obložení krbu v rodinném domě. MALDECOR BETON

Vhodná je například pro zvýraznění komínové části s krbem. Zdroj: Maldecor beton

Stěrku můžete nanést za pomocí klasického malířského válečku – vždy rozetřete trochu stěrky na plochu, nebojte se silnější vrstvy, protože se bude ještě uhlazovat. K tomu budete potřebovat benátské hladítko. Sami se rozhodněte, jak hladkou nebo hrubou budete stěrku chtít. Můžete si na stěnách vytvořit nejrůznější struktury. Stěrka musí schnout dostatečně dlouhou dobu. Nakonec je potřeba použít speciální lak na hydroizolaci – v případě, že stěrkujete koupelnu nebo toaletu.

Betonová stěrka a její životnost

Betonová stěrka se většinou skládá z přírodních materiálů, kam patří zejména vápenec, mramor, cementová pojiva. Záleží na konkrétní betonové stěrce. Vždy je ale o materiál, který neublíží ani alergikovi. Vše je testované a zdravotně nezávadné. kvalitně provedená betonová stěrka nemá téměř nijak omezenou životnost, ta je omezena zejména vaším vkusem. Pokud se vám stěna přestane za pár let líbit, můžete ji přetáhnout sádrovou či jinou dekorativní stěrkou, klidně můžete stěnu vyrovnat.

Betonová stěrka odolá psím drápkům i nečistotám z kola. Maldecor Beton.

Betonová stěrka odolá psím drápkům i nečistotám z kola. Zdroj: Maldecorbeton.

Fotogalerie:

 

Proč je tolik oblíbený skandinávský styl?


You must be logged in to post a comment Login