Koupelny
Baterie jako tečka za koupelnou
Pro přehled si koupelnové baterie můžeme rozdělit podle způsobu ovládání a podle instalace. Také si samozřejmě vybíráme podle vzhledu, který by nám měl souznít se stylem koupelny.
Praktické páčky a designové kohoutky
Nejžádanějším způsobem ovládání baterie je páka. Díky ní si dokážete velmi rychle a pohodlně namíchat požadovanou teplotu vody a nebudete plýtvat vodou. Tvarů je nespočet, a to od robustní dlouhé páky, až po minimalistickou tyčku joysticku. Při výběru se řiďte tím, jak pohodlně se vám páka drží a jak snadno s ní lze manipulovat. Máte-li doma silný tlak vody nebo se obáváte o to, aby vaše malé děti zbytečně nespotřebovaly moc vody, vyberete pákovou baterii s omezovačem průtoku, kdy musíte na páku vyvinout větší tlak, aby vás pustila do druhé polohy se silnějším proudem vody.
Hezkou, ale neméně praktickou variantou jsou baterie s růžicovým neboli kohoutkovým ovládáním. Tady přece jen chvilku trvá, než se vám podaří namixovat ideální teplotu vody, a tak jí také víc odteče do odpadu. V každém případě jsou ale baterie atraktivní na pohled a seženete je v stylových retro i designových kolekcích.
Dbáte-li přísně na úsporu vody, nabízí se typ baterie ovládané senzorem. Spíše než v domácnosti se tyto baterie spíše uplatňují ve veřejném sektoru.
Dopřejte si u umyvadla bezdotykovou baterii
Úsporný termostat a účinný perlátor
Úspora vody se dnes skloňuje ve všech pádech a tak je to mnohé lidi priorita, a to kvůli úspoře financí, ale také kvůli šetření planety. Spotřebu dokáže snížit již výše zmíněný omezovač průtoku, ale také termostat, který je součástí těla baterie. Na termostatu si nastavíte požadovanou teplotu, která vám bude k dispozici vždy, když otočíte ovládacím kohoutkem. Uteče vám méně vody a také se neopaříte, což uvítají zejména domácnosti s malými dětmi.
Drobností, která může rovněž přispět k úspoře vody, je perlátor. Ten se stará o provzdušnění vody, takže pak menší proud působí mnohem mohutněji. Pohodlně se umyjete a vody vytočíte méně.
Variace k vaně
V případě vanové baterie se budeme řídit typem a umístěním vany. Za klasiku se považuje nástěnná baterie instalovaná na zeď nad okraj vany. Na jakou zeď baterie přijde, bude záležet na možnostech přívodu vody či na vašich požadavcích. Důležité je ohlídat údaj, kterému se říká rozteč, podle níž budete kupovat baterii. Druhou nástěnnou možností je baterie, která se zabudovává na zeď, ale pod omítku. Její součástí je samotná baterie, kterou vidíme a dále podomítkový modul, který je schovaný ve zdi. Je to elegantnější, ale dražší řešení. Dále lze baterie instalovat do okraje vany, konkrétně do obezdění vany. Tělo takové baterie je schované do plastové schránky, z níž se vysunuje sprchová hadice a na okraji vany jsou vidět jen ovládací prvky, výtokové ramínko a sprchové sluchátko. Velmi atraktivní variantu představuje samostatně stojící vana umístěná volně v prostoru, k níž se hodí vanová baterie instalovaná do podlahy vedle vany. Výtok směřuje do prostoru vany a sprchová hadice visí podél vysoké konstrukce baterie. Tuto variantu je nutné pečlivě naplánovat už při lití podlahy, aby se počítalo, že tam ještě přijdou trubky s přívodem vody i přívod odpadu.
Co bude slušet umyvadlu
Stejně jako u vany, také výběr umyvadlové baterie se bude řídit podle typu sanitární keramiky, tady konkrétně podle umyvadla. Vyberete-li si umyvadlo, které přijde postavit na desku, máte na výběr klasiku v podobě nástěnné nebo podomítkové baterie. V tomto případě je důležité zvolit správnou výšku instalace a délku ramínka, aby proud vody směřoval doprostřed umyvadla a také aby nedopadal z příliš velké výšky a voda se nerozstřikovala mimo umyvadlo. Druhou možností je vybrat baterii, která se instaluje do desky vedle umyvadlové mísy. Baterie musí mít tělo vysoké tak, aby pohodlně dosáhlo nad okraj umyvadla a aby výtokové ramínko nebránilo pohodlnému mytí. Opět je nutné, aby výtok směřoval do středu umyvadla.
Standardním způsobem je instalovat baterii do připravených otvorů v okraji umyvadla. Pro pákový model jde o jednootvorovou baterii, pro kohoutkový jde o tříotvorovou baterii (jeden otvor pro výtokové ramínko a dva pro ovládací kohoutky).
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login