Inspirace

Bambusová podlaha: Ekologická krytina, která překvapí svou odolností. Pozor však na rozlitou vodu

Od   | 

Bambusová podlaha se v interiérech stává čím dál populárnější. Nabízí totiž okouzlující vzhled a mnoho skvělých vlastností. Než si ji ale pořídíte, ujistěte se, že se k vám do interiéru hodí.

Bambus jako obnovitelný zdroj materiálu

Ekologie a udržitelnost jsou skloňované pojmy v mnoha oblastech našeho každodenního života. I z toho důvodu se bambus čím dál častěji využívá při výrobě textilií, nábytku, dekorací, oblečení a dalších věcí. Bambus je obnovitelný stejně jako dřevo. Na rozdíl od něj se však dá těžit a zpracovávat už po 4-6 letech.

Bambus je rostlina pocházející z Číny. Na rozdíl od dřeva se dá těžit už po 4-6 letech. Zdroj: Pixabay

Bambusová podlaha jako odolný a designový interiérový prvek

Ekologických materiálů a řešení pro domácnost již existuje celá řada. Bambus však kromě udržitelnosti nabízí také velkou odolnost. Za to vděčí procesu výroby, kdy se jednotlivá vlákna splétají a poté lisují pod vysokým tlakem a teplotou. Výsledkem jsou lamely, které svou tvrdostí mohou směle konkurovat klasickému dřevu.

 

Proč betonovou stěrku na podlahu a kterou vybrat?

 

Bambusová podlaha je dostupná v celé řadě barev i dekorů, jako je zebra nebo mramor. Při nákupu však vždy kupujte potřebný počet dílců najednou. Právě pro širokou paletu odstínů se může stát, že později už netrefíte stejnou barvu a dekor.

Stálobarevnost, nenáročnost a další výhody

Bambusová podlaha svým designem uspokojí i ty nejnáročnější. A není to jen design, co stojí za oblíbeností této podlahové krytiny. Bambus totiž poměrně dobře odolává slunečnímu svitu, každodennímu provozu a nevyžaduje příliš náročnou údržbu.

Bambusová podlaha je nejen ekologická, ale také odolná a elegantní. Zdroj: HomeInCube

Pozor na vodu a jednostranné zatížení

Jako každá podlahová krytina má však i bambus své nevýhody. V jednoduchosti můžeme říct, že mu vadí vysoká vlhkost a lokální zatížení. Bambusová podlaha se běžně vytírá vlhkým mopem. Pokud na ni však převrhnete kbelík s vodou nebo se vám rozlije pití, je třeba ji okamžitě vytřít do sucha. V opačném případě v daném místě nabobtná. Bambus natahuje vodu. Proto by měl být v místnostech s nízkou vlhkostí. Koupelna pro tento materiál rozhodně není vhodná. Riziko pro bambusovou podlahu představuje také dřevokazný hmyz. Investicí do správné podlahové péče však můžete tomuto riziku předcházet.

Bambus je také náchylný na jednomístné zatěžování. I přes svou odolnost se navíc může bambusová podlaha poškrábat. Nevhodná je proto do kanceláře, kde by musela odolat náporu kolečkových židlí či podpatků.

Pro eliminaci nevýhod stačí podlahu lakovat, voskovat a impregnovat. HomeInCube

Jak o bambusovou podlahu pečovat

Bambusová podlaha má svůj půvab a rozhodně odliší váš interiér od ostatních. Pokud máte obavy z jejich nevýhod, je třeba si uvědomit, že jisté nevýhody s sebou nese každý typ podlahy. Pokud však bambusovou krytinu umístíte do vhodné místnosti s nízkou vlhkostí a lehkou zátěží, odmění vás elegantním vzhledem a příjemnými vlastnostmi. Pak už jen stačí dodržet několik doporučení:

  • podlahu vytírejte pouze vlhkým hadrem
  • občas lehce přesuňte těžký nábytek
  • podlahu pravidelně lakujte a voskujte, aby se neodřela a byla odolnější
  • jako ochranu proti dřevokaznému hmyzu použijte impregnaci

Kvalitní a dobře zpracovaný bambus má vždy lepší vlastnosti. Proto se při nákupu podlahy nesnažte zbytečně ušetřit. Předejdete tak jejímu blednutí, bobtnání nebo srážení. Bambusové podlahy lze pokládat jako plovoucí podlahu, ale také celoplošně.

Zdroj: The Spruce, Architecture Lab, Kapitoly o bydlení

 

USB vždy po ruce?

 

 


You must be logged in to post a comment Login