Zahrada

Balkón proměnili v oázu plnou zeleně. Vy můžete celkem snadno také

Od   | 

Jestliže jste hrdým majitelem balkónu a toužíte po jeho proměně, máme pro vás hned několik rad a tipů, díky nimž se můžete i v bytě, v centru města cítit jako v opravdické zahradě. Není totiž nad odpolední kávu a relaxaci v oáze klidu mezi zelení, no ne?

Na co myslet nejdříve?

Ještě před začátkem úprav a zabydlování balkónu věnujte pozornost a nepodceňte statiku, tedy celou nosnost prostoru. Tuto informaci můžete snadno získat od povolaného stavebního statika nebo od majitele domu, který by měl vlastnit příslušné dokumenty. Nosnost konstrukce je základním limitem, kterému se pak podmiňuje celý návrh a realizace.

Myslete na nosnost konstrukce. Nábytek by měl být lehký, který navíc nebude zbytečně prostor opticky zmenšovat

Jak se vypořádat s možností pouze menšího zatížení

Pokud má balkón jen menší nosnost, nemusíte si hned dělat těžkou hlavu. Řešením je využití hlavně lehkých materiálů, a ty není proč zatracovat, jsou také schopny udělat kus práce. Co se týká samotných květináčů, je vhodné pro takovou konstrukci volit spíše květináče plastové či proutěné. Výborně vypadají i květináče z cementu a kompozitních materiálů, které jsou, na rozdíl od keramických nebo betonových, lehké i pevné. Květináče si můžeme vyrobit i sami, například z voděodolných překližek, nebo sázet přímo do jutových pytlů, obojí vždy vně opatřit alespoň vrstvou geotextilie a bublinkové folie, jako způsob izolace. To samé se týká i výběru nábytku. Měl by být primárně lehký, v současné době tak můžeme využít nábytek ratanový, z lehké kovové konstrukce – například z hliníku, s kombinací dřeva. Krokem vedle nebude ani použití palet, ze kterých si můžeme vyrobit pohodlnou pohovku.

Pěstovat můžete jak letničky, tak i trvalky nebo bylinky a zeleninu. Oleandr vám bude během léta dělat radost, myslet však musíte i na jeho zazimování.

A co prostorové uspořádání

To záleží zejména na našich preferencích. Někdo si, stejně jako majitelka této realizace, chce připadat jako v přírodě, proto to blízké a divoké obklopení rostlinami. Někdo zase touží po větším uspořádáním a někdo dá přednost nábytku na úkor zeleně.  Rostliny jsou samy o sobě nespoutané, pokud je nějak netvarujeme. Jestliže toužíme alespoň o menším nastavení řádu, je skvělým řešením třeba použití samonosných vertikálních stěn, na které můžeme květináče umístit nebo přímo vysadit do speciálních kapes. Podobně nám poslouží i ke zdi připevněné poličky. Prostor lze sjednotit také výsadbami do většího květináče, které jsou koncipovány jako menší záhony. Využít můžeme i zábradlí, kam se dají přesunout a upevnit některé květináče, opět se nám prostor trochu uvolní, ale zeleně neubude.

Terasu či balkon můžete ozvláštnit i různými doplňky – třeba zajímavými skleněnými svícny, řetězovým osvětlením nebo i kobercem, polštářky nebo uměleckým dílem

Výběr rostlin

Výběr rostlin pro balkony podléhá zejména orientaci vůči světovým stranám. Jinak budeme vybírat rostliny pro jižní plochy, kde je mnohdy až nesnesitelné horko, a jinak pro severní exponovanost. Všeobecně platí, že jižní strana je výhodná pro více druhů. Dařit se tu bude jak bylinkám a zelenině, tak i jahodám, rybízu, okrasným druhům a letničkám. Myslet však musíme na častější zálivku. Pro severní stranu je nutné vybírat rostliny snášející stín, množství zálivky je zde omezenější a hnojení prospívá. Dařit se tu bude meduňce, hostám, hortenziím nebo třeba břečťanu. Kompromisem je orientace na západ, sem se hodí jak rostliny stínomilné, tak i ty co mají rády slunce. Východní strana je osluněna pouze ráno, zbytek dne je ve stínu, to bude vyhovovat bylinkám. Kromě orientace ke světovým stranám musíme ale myslet i na povětrnostní podmínky, ty se odvíjí zejména od toho, v jakém patře bydlíme. Platí, že čím jsme výš, tím je vítr silnější. I tomu se musí výběr rostlin podmiňovat.

Bylinky, kromě toho, že je využijete v kuchyni, tak vám prostor i provoní. Na jižní straně se bude dařit například rozmarýnu, bazalce nebo levanduli (ta navíc remontuje – po ostříhání prvních květů vám pokvete i podruhé)

Nezapomínejte na péči

Množství pracovních operací údržby na takové terase nebo balkoně se bude odvíjet od výběru druhů rostlin a velikosti květináčů. Platí, že pokud si chcete ušetřit práci, pořizujte rostliny takové, které nepotřebují často uštipovat květy nebo nevyžadují sběr plodů či hnojení. Rovněž větší květináč vám zajistí menší četnost zálivky. Té se ale nikdy úplně nevyhnete.  

Na kolik nás to vyjde?

To se odvíjí od velikosti  balkonu a od množství zásahů. Pokud již svoji oázu máte mírně zařízenou a jde vám spíš o určitý způsob renovace, cena se bude pohybovat v řádu pár tisíc korun. Záleží ovšem na tom, zda budete dokupovat rostliny, květináče, vytvářet poličky nebo pořizovat nový nábytek. Pohybovat se tak můžete přibližně mezi 2 až 10 tisíci Kč. Jestliže to chceme vzít úplně od podlahy, bude cena, při průměrné velikosti plochy, někde mezi 20 až 50 tisíci Kč.

Fotogalerie:

Návrhy a realizace zahrad, autorka textu: alexandrakuklova@gmail.com, Foto: Iveta Kopicová


You must be logged in to post a comment Login