Inspirace

Avokádo jako atraktivní pokojovka. Vypěstujte si ho z pecky

Od   | 

Guacamole, avokádové toasty, avokádové brownies a spoustu dalších lahodných pokrmů. Avokádo nás v posledních pár letech válcuje. Je moderní, oblíbené, velmi chutné a i u nás v České republice dobře dostupné. Z jeho pecky si můžete vypěstovat pěknou interiérovou rostlinu, která vám třeba i zaplodí. Vyzkoušíte to?

Přelahodné ovoce

Avokádo je z botanického hlediska ovoce, i když je občas nesprávně označováno jako zelenina. Přímo jde o plod stálezeleného stromu pocházejícího z tropických a subtropických oblastí Střední a Jižní Ameriky, který nese až romantický název – hruškovec přelahodný (Persea americana). Tento strom patřící do čeledi vavřínovitých (Lauraceae) může dorůst do maximální výšky 20 m, má mnohdy až 25 cm dlouhé listy a jeho plody mohou dosáhnout hmotnosti až 1 kg. 

Z jednoho stromu se za rok sklidí více než 100 plodů. Zdroj: Pixabay

Tyto přelahodné plody se řadí mezi nejdéle člověkem pěstované kulturní plodiny. Obyvatelé Ameriky znali avokádo už před 7 tisíci lety a díky křesťanům má o něm od 17. století povědomí téměř celý svět. Dnes se avokádo pěstuje od Kalifornie přes Mexiko až po Brazílii a existuje ve více než 800 odrůdách, které se vzájemně liší právě plody. 

Jak na to

Pěstování avokáda z pecky není nic až tak složitého, ovšem bude to chtít trochu trpělivosti. Ze všeho nejdříve je potřeba sehnat pěkný a hlavně zralý plod. Ten poznáte tak, že má výrazně tmavě zelenou až do černa zbarvenou slupku a na dotek je mírně měkký. Úspěch z pěstování se nemusí dostavit hned, tudíž je lepší jít štěstí naproti, předzásobit se a vyzkoušet více pecek. 

Začněte opatrným rozříznutím avokáda a ještě opatrnějším vyjmutím pecky, která má většinou průměr 3 až 5 cm. Zkrátka dělejte to tak, abyste ji nepoškodili. Pecku je rovněž nutné důkladně očistit od zbytků dužiny, protože jinak by vám mohla začít zahnívat. A pokud chcete avokádu s klíčením trochu pomoci, dejte pecku ještě na pár hodin do vody. Hezky vám potom půjde odstranit svrchní hnědá slupka, která by časem stejně praskla. 

Zralé avokádo je na omak mírně měkké a má pružnou a výrazně tmavě zelenou slupku. Zdroj: Pixabay

Vzhledem k tomu, že chceme, aby byla pecka z poloviny ponořená ve vodě a z poloviny ne, bude potřeba do ní po stranách opatrně píchnout 3 až 4 párátka, která poslouží jako opěry a udrží nám ji ve správné poloze. Pak už si jen stačí najít vhodnou sklenici, napustit ji vodou, pecku s párátky opřít o její hranu a umístit ji na světlé a teplé místo. Vodu ve sklenici udržujte čerstvou a nepodceňujte výměnu. Dokud se neobjeví kořeny, tak ji měňte častěji – přibližně každý 4. až 7. den. Poté můžete i jednou za 10 nebo 14 dní. 

Kořínky se objevují zpravidla po 4 až 6 týdnech a teprve potom začíná růst stonek. Jestliže se kořenový systém neukáže ani po 2 měsících, je pravděpodobné, že z pecky už nic nebude, takže ji můžete vyhodit. Na výsadbu nikterak nespěchejte a realizujte ji až bude mít vaše rostlinka několik listů, ideálně pater listů. Vystačíte si s klasickým květináčem s otvory pro odtok přebytečné vody i běžným zahradnickým substrátem, ale lépe uděláte, když jej trochu vylepšíte.

Klíčení podpoříte odstraněním hnědé slupky na povrchu pecky a situováním na stále teplé místo (např. k topení). Zdroj: Pixabay

Na dno květináče dejte drenážní vrstvu třeba ze štěrku či keramzitu. Samotný substrát se vyplatí smíchat například s kokosovými vlákny nebo perlitem, díky čemuž bude lehčí a propustnější. Naklíčenou pecku následně vysaďte tak, aby její horní polovina opět vyčnívala. Nezapomeňte na mírnou zálivku. 

Avokádo lze pěstovat i rovnou v substrátu. Postup je stejný jako při výsadbě vzešlé rostliny do květináče. Důležité je, aby substrát nebyl suchý a byla v něm schovaná jen dolní polovina pecky, tu poznáme podle světlé skvrny.

Jak správně zvolit barvu světla?

Stanoviště a péče

Hruškovci přelahodnému se daří na stanovišti s rozptýleným světlem, kde ho neohrožuje přímé slunce. Má rád mírně vlhký, ale ne přemokřený substrát, takže volíme opatrnou zálivku vlažnou a nejlépe dešťovou či odstátou vodou. Přemokření poznáme u rostliny podle hnědnutí listů, naopak sucho se projevuje jejich opadem. Avokádu vyhovuje průměrná pokojová teplota a v létě je možné ho letnit na balkoně, terase či zahradě. 

Během léta je možné avokádo letnit na balkoně i zahradě. Zdroj: Pixabay

Během vegetační sezóny (přibližně od února do září) přihnojujeme tyčinkovými či tekutými hnojivy. Použít lze například hnojivo pro citrusy. Košatější růst podpoříme pravidelným zaštipováním výhonů a při úspěšném pěstování se můžeme po 4 až 8 letech dočkat plodů. 

Fotogalerie:

Jak snadno ušetřit za vodu?


You must be logged in to post a comment Login