Rady a tipy

Asociace pro ekologické vytápění dřevem: Bourá mýty ohledně topení dřevem

Od   | 

Úkolem asociace pro ekologické vytápění dřevem je boj proti dezinformacím. Mediálním prostorem se totiž šíří řada nezáměrných i cílených dezinformací o topení v krbech a kamnech. Podle letošního průzkumu si 20 % Čechů myslí[1], že se chystá zákaz topení dřevem.

„Naším cílem je uvést tyto mýty na pravou míru, usnadnit široké veřejnosti pochopení chystaných nařízení a poskytovat pravdivé informace o tomto tradičním způsobu vytápění,“ řekl Michal Bartoška, předseda nově vzniklé asociace. Asociace úzce spolupracuje s výrobci topidel, odborníky v oblasti ekodesignu a vládními institucemi, aby zajistila, že se k zákazníkům dostanou pouze ekologicky šetrná a účinná topidla.

Mylná interpretace zákazu kotlů

Kamna, krbové vložky a sporáky nejsou totéž co kotle, a nelze je proto posuzovat podle stejných pravidel. Zákaz, který byl schválen v roce 2012 a jehož sankce mohou být uplatňovány od září 2024, se vztahuje na staré kotle 1. a 2. třídy, nikoliv na moderní kamna krbové vložky a sporáky. Moderní zařízení, která splňují přísná kritéria EcoDesign 2022, jsou bezpečná a šetrná k životnímu prostředí, pokud jsou správně používána.

 

 

Brusel se dřevem nadále počítá

Asociace pro ekologické vytápění dřevem se proto zaměří na osvětu a poskytování pravdivých informací. „Politika Evropské unie se nechystá omezit spalování biomasy, tudíž ani dřeva a paliv z něj vyráběných. Směrnice o energetické náročnosti budov a energetické účinnosti neobsahuje žádný zákaz lokálních zdrojů tepla na spalování biomasy, ale naopak EU s biomasou jako obnovitelným palivem počítá také po roce 2050,“ zdůrazňuje Michal Bartoška.

 

Proč vybrat do koupelny Radiátor Zehnder Kazeane?

 

Poleno povoleno

Na tiskové konferenci tak AEVD odstartovala edukační kampaň nazvanou Poleno povoleno, která zahrnuje videospot, informační web a komunikaci v rámci tradičních i sociálních médií. S kampaňovým vizuálem se lidé budou potkávat také na prodejnách.

Dřevem se topilo a bude topit dále

„Strom „vznikl“ ze vzduchu zázrakem fotosyntézy. Při spálení této hmoty např. v kamnech se uvolní sálavé teplo, což je ta energie slunce, která byla potřeba, aby strom vyrostl. Poleno je vlastně taková baterka sluneční energie, jenž je uložena do složitých vazeb molekul biomasy. Zjednodušeně můžeme říci, že při spalování dřeva v topidle „rozsvěcujeme slunce“ a lokálně využíváme jeho energii. Trocha popela, která zbyde, je ta část stromu, která nemá svůj původ ze vzduchu, ale ze země. Poleno obsahuje mimo jiné uhlík a cílem dobrých kamen je, aby všechen zoxidoval na CO2, které se do něj uložilo při jeho růstu, a to je to maximum, které může vyjít komínem do ovzduší. Pokud dobře spálíme poleno v kvalitních kamnech, považuji to za rozumný obnovitelný způsob vytápění našich domovů,“ uvedl Ing. Jiří Horák, Ph.D., který působí ve Výzkumném energetickém centru na CEET při Vysoké škole báňské v Ostravě a edukaci se pod pseudonymem SMOKEMAN věnuje dlouhodobě.

Zdroj info: Asociace pro ekologické vytápění dřevem, Výzkumné energetické centrum, [1] Myslíte si, že hrozí úplný zákaz topení dřevem v krbech nebo krbových kamnech? Ano 20,5 %, Ne 55,4 %, Nevím 24 % Zdroj: Omnicom Media Group, Omnibus, duben 2024, metoda: kvantitativní výzkum, na reprezentativním panelu internetové populace ČR na vzorku 500 lidí ve věku 15–64 let.

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče: Víme, jak na to


You must be logged in to post a comment Login