Zahrada

Aprílové počasí na zahradě: Jak chránit výsadbu před teplotními výkyvy

Od   | 

Apríl s sebou tradičně přináší nevyzpytatelné počasí, které dokáže zahrádkáře zaskočit v nejméně vhodnou chvíli. V jeden den nás může potrápit sluneční žár a krátce nato přijde prudký déšť nebo dokonce sněhová přeháňka. Přestože aprílové žertíky počasí můžeme brát s nadhledem, pro naši zahradu mohou mít zásadní dopad.

Kolem mladých stromků vsaďte jednoznačně na mulč. Zdroj: Pexels

Jak ochránit čerstvě vysazené rostliny a nové výhonky před mrazíky, silným větrem nebo krupobitím? A co navíc podniknout, aby se zahrada rozvíjela v plné parádě i přes tyto vrtochy? Inspirujte se praktickými tipy a vyzkoušejte i snadnou výrobu krytu z recyklovaných materiálů.

Mrazíky a jak je zvládnout

Největší obavy zahrádkářů obvykle budí ranní mrazíky. Jakmile teplota v noci klesne pod bod mrazu, hrozí poškození jemných listů i kořenů. Jedním z prověřených triků je použití netkané textilie, kterou můžete přikrýt záhony brzy večer. Svrchní část rostlin je tak lépe chráněna před chladným vzduchem a případnou námrazou.

Pokud se na chladné počasí můžete připravit s denním předstihem, pomůže i důkladné zalití záhonů během dne. Půda lépe drží teplotu a večer nevychladne tak rychle. U rostlin pěstovaných v nádobách je nejjednodušší možností přenést je do závětří nebo vyvýšeného skleníku. Kdo má k dispozici skleník či pařeniště, ten může během dubna pracovat s vhodnou teplotou lépe, ovšem ani tyto prostory nesmí zůstat bez nočního přitápění, pokud hrozí výrazné snížení teplot.

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče: S námi se dozvíte proč

 

Obrana před silným větrem

Aprílové poryvy větru dokážou ohrozit ještě křehké výhony, nebo vyvrátit ne zcela zakořeněné sazenice. Nezapomeňte proto včas zpevnit konstrukce opor u nově vysazených stromků či vyšších bylin. Důležité je kůly či jiné opory umístit dostatečně hluboko a pevně je ukotvit, aby nenadálý vichr váš výtvor nepovalil.

Větší škody hrozí i u popínavých rostlin, jež se opírají o drátěné či dřevěné mříže. V jejich případě zkontrolujte přichycení a v případě potřeby použijte pomocné provázky. Malé sazenice můžete chránit nízkými plůtky nebo i provizorními mini-skleníky z průhledných plastových nádob. Největší efekt zajistí kombinace stabilního ukotvení s mírným přistíněním, protože prudký vítr často přináší i rychlé vysoušení půdy.

Přílišný déšť a krupobití

Dalším dubnovým jevem je nečekaný příchod prudkých dešťů, které mohou změnit záhony v bahnité louže. Pro rostliny je kritické zejména přemokření kořenů – hrozí hniloba a rozvoj plísní. Pokud se vaše zahrada potýká s nadbytkem vody, pomůže kvalitní drenáž. Vyplatí se také vyvýšené záhony nebo přinejmenším malé brázdy okolo záhonů, které odvedou vodu pryč od kořenového systému. Můžete také vysadit vlhkomilné rostliny, jež budou pomáhat přebytečnou vodu vysávat, například orobinec či sítinu v okrajových částech zahrady. S krupobitím se bojuje obtížně, ale vyplatí se mít po ruce hustější netkanou textilii nebo plachtu. Pokud se chystají kroupy, přikryjte rychle nejchoulostivější rostliny a hlídejte, aby kryt nedosedal přímo na listy. Kroupy se o textilii rozbijí a vzniklé škody budou minimální.

V období hojnějších srážek sbírejte dešťovku do sudů nebo nádob. Ulehčíte tím peněžence a zároveň poskytujete rostlinám přirozenější zdroj vláhy. Mimo běžných sudů můžete mít na zahradě i atypické zachytávače na dešťovou vodu. Zdroj: Unsplash

Jak předejít rychlému vyschnutí

Přestože si mnozí z nás s aprílem spojují spíše deště a náhlé dešťové přeháňky, paradoxně může dojít také k prohřátí půdy a rychlému vysušení horní vrstvy. Takzvaný přísušek je velmi nebezpečný pro kořenové krčky mladých sazeniček. Základem je pravidelná, ale přiměřená zálivka. Snažte se rostliny zalévat ráno nebo brzy večer, aby se voda zbytečně neodpařovala. Vodu směřujte ke kořenům, nikoli na listy, a pokud to půdní podmínky dovolí, použijte mulčování (posekanou trávu, štěpku nebo slaměný mulč). Mulčování brání vysychání, udržuje příznivé mikroklima v okolí kořenů a dokáže rostlinám ušetřit značné množství vody.

 

Dopřejte si skvělé wellness na své zahradě

 

Výroba krytu ze starých lahví nebo okenních rámů

Jednoduchá ochrana záhonů před nepříznivým počasím se dá vyrobit i z věcí, které už doma nepotřebujete. Zkuste například průhledné plastové lahve rozříznout napůl a tyto „kloboučky“ umístit přes malé sazeničky. Spodní část lahve můžete zapustit do země, čímž vznikne mini-skleník. Otvor po víčku poslouží pro větrání. Tímto způsobem omezíte účinek větru i krup a zároveň rostlinu ochráníte před nočním chladem.

Aprílové výkyvy rychle střídají chlad a teplo, což může značně ovlivnit využitelnost živin v půdě. Zvažte proto mírné přihnojení kompostem nebo organickými hnojivy, abyste podpořili růst sazenic. Zdroj: Pixabay

Další variantou je využít stará okna. Pokud máte několik okenních rámů s neporušenými skly, sestavte z nich jednoduchou krycí bednu. Spodní část můžete vyrobit z dřevěných prkének, do horního rámu vložit sklo a vytvořit tak pařeniště – levnější a často i bytelné řešení, které poslouží celoročně. V případě prudkého deště nebo krupobití zůstane vaše výsadba v bezpečí a díky výklopnému víku můžete snadno větrat a regulovat teplotu.

Zdroj info: Zahrádkářská poradna, Kutil, Pěstujeme na zahradě

 

DO jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu?

 

 


You must be logged in to post a comment Login