Rady a tipy

Absolutní ignorace: Správce bytového domu se brání deratizaci

Od   | 

Jestliže objevíte v bytě štěnice, mějte se na pozoru. Ať už jste majitelem, nebo pouze nájemcem, je potřeba situaci urychleně řešit. Co ale když správce bytového jednotky deratizaci odmítá a zároveň namítá, že si ji každý majitel musí nechat udělat na svoje náklady? Obzvlášť, pokud se štěnice objevily pouze v jednom bytě?

Štěnice není zrovna roztomilé zvířátko a doma ji mít určitě nechcete. Zdroj: Wikimedia Commons, autor: AJC1

Co říká zákon

Podle ust. § 57 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, je vlastník nemovitosti povinen dle potřeby zajistit dezinfekci bytu za účelem likvidace přenašečů infekčních onemocnění a zvýšeného výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů.

Z výše uvedeného tak vyplývá, že pokud se štěnice v bytovém domě vyskytnou byť pouze v jedné jednotce, týká se celá situace nejen majitele daného bytu, ale celkově všech majitelů a obyvatelů bytového domu. Je tedy v zájmu všech vlastníků bytů a správce, aby podle zákona spravovali pozemek, i dům. 

 

Kam pro originální tapety?

 

Hrozí vysoké pokuty

Správce domu je tak povinen zajistit řádnou deratizaci bytového domu i v případě, že se štěnice vyskytly pouze v jednom bytě. V opačném případě mu hrozí pokuta až ve výší 100 tisíc korun, protože se jedná o poměrně závažný přestupek týkající se ochrany veřejného zdraví. Pokud v tomto případě vznikne újma na zdraví v souvislosti se štěnicemi, bude odpovědná osoba povinna uhradit veškeré náklady, spojené se škodou a rekonvalescencí. 

Řešením je provést si deratizací sám na svoje náklady a celou záležitost poté nechat odpovědné osobě – tedy správci domu uhradit. V tomto případě však může být poměrně problém prokázat, že se opravdu jednalo o účelně vynaložené finance. 

Zdroj: pravo.cz, novinky.cz, idnes.cz

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login