Rady a tipy
Vodní kámen dokáže potrápit. Jak se ho jednoduše zbavit?
S vodním kamenem se v domácnosti setkal snad každý z nás. Objevuje se na těch místech, kde dochází ke kontaktu s vodou. Nejpostiženější bývají vany, umyvadla, toalety a samotné vodovodní baterie. Potrápit může také vnitřek pračky nebo dno konvice. Vodní kámen kromě zdravotních problémů způsobuje také vyšší riziko poruchovosti spotřebičů, proto bychom mu měli předcházet. Co však pro to dělat a jak ho odstranit v případě usazení?
Jak vzniká?
Vodní kámen se skládá z minerálů, které obsahuje voda. Často se usazuje také během odpařování vody, které vede k vodnímu kameni i ve vaně nebo ve sprchových koutech. Kapičky vody, které zůstanou na povrchu se vypaří, avšak po nich zůstanou stopy právě usazených minerálů, tedy vodního kamene. Na vině často bývá příliš tvrdá voda, která je velmi bohatá na minerály obsahující sůl.
Zkuste to bez chemikálií
Ještě než do ruky vezmete zbytečné chemikálie, můžete vyzkoušet odstranění vodního kamene šetrněji. Například ocet nebo kyselina citronová jsou ekologické a navíc je máme každý doma. Například do rychlovarné konvice stačí nalít ocet s vodou a nechat převařit. Skvěle ale také ocet a kyselina citronová fungují v koupelně, kde se vodní kámen usazuje asi nejvíce. Připravte si hadřík a vodu s kyselinou nebo octem. Hadr poté namočte a začněte čistit postižené místo. Po chvíli byste si měli všímat, jak kapalina pomalu, ale jistě vodní kámen rozpouští. Pamatujte však, že například chromovaný povrch můžete snadno poškodit a kyselinu bychom neměli na povrch kapat přímo. Vždy ji proto pořádně rozřeďte s vodou a až poté začněte čistit.
Pokud vodní kámen sundat nejde, poohlédněte se po chemickém čističi, který je přímo určený na odstraňování vodního kamene. Existují i speciální mechanické nástroje, které vodní kámen dokážou odstranit.
Změkčení vody je řešení
Chcete-li vyhrát boj s vodním kamenem, nezbývá vám nic jiného, než se snažit vodu změkčit. Vodu lze změkčit buďto tak, že odstraníme nežádoucí minerály, díky kterým kámen vzniká a nebo změníme formu minerálů, které voda obsahuje. V každém případě si budete muset na pomoct zavolat odborníka, který zvolí nejúčinnější způsob změkčení vody. Existuje například iontová metoda, ale i chemické postupy. Voda však v každém případě některé minerály obsahovat musí, jinak by byla nekonzumovatelná. V průmyslu často dochází k naprosté demineralizaci vody, ve které sice není žádný minerál, ale nelze ji konzumovat.
Pravidelná údržba
Mnozí z nás se domnívají, že pokud pořídí kvalitní a drahou sanitární techniku, nebude mít vodní kámen žádnou šanci. Opak je ale pravdou, přestože se výrobci v dnešní době snaží vyrobit takovou technologii a povrchovou úpravu, která by usazování vodního kamene měla zabránit, přesto s vodním kamenem můžeme bojovat. Důležitá je především pravidelná údržba, která spočívá v čištění a otírání povrchů, které přicházejí do kontaktu s vodou nejvíce. Pokud už se vodní kámen objeví, měl by se co nejdříve odstranit, protože s postupem času dochází k jeho hlubšímu usazování a také náročnějšímu odstranění.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login