Osvětlení

LED osvětlení v interiéru i tam, kde byste ho možná ani nečekali: Široké využití dává možnost vaší hravosti

Od   | 

S LED osvětlením se dnes setkáváme zcela běžně. Už jsme si zvykli, že LED má dlouhou životnost i nízkou spotřebu energie, ale málo kdo ví, jaké zajímavé možnosti existují pro jeho uplatnění v interiéru. Přinášíme nejzajímavější z nich.

LED lišty zastanou i dekorativní funkci. Zdroj: Hagos

LED diody jsou maličké a díky tomu mohou designéři navrhnout dokonce i velmi subtilní tvary (i ultra ploché!), aniž by to bylo znát na svítivosti.  Oceníme také rychlou možnost rozsvícení, která trvá pouze pár mikrosekund. Novější typy LED diod disponují propracovanějším čipem, který je tepelně až trojnásobně odolnější, oproti starším typům. 

Nepřímé osvětlení vytvoří velmi příjemnou atmosféru

Před koupí si promyslete nejen místo

LED nachází skvělé využití v interiéru i exteriéru. Při výběru LED přemýšlejte, kde je budete používat. Při relaxaci dejte přednost čistě bílé barvě, s teplým tónem. Hodí se například do ložnice, nebo pro četbu. Pokud ale potřebujete pracovat, nebo věnovat něčemu větší pozornost, zvolte raději LED ve studeném odstínu. Pro ostatní každodenní aktivity pořiďte žárovku s označením denní bílá. Někdy ale může nastat situace, kdy v jedné místnosti potřebujete jak chladnější světlo pro koncentraci, tak teplejší světlo pro relaxaci. Výrobci proto nabízí světla s funkcí CCT, která dokáže odstíny bílé barvy světla změnit. Jednoduše tak studené světlo přeměníte na teplé a to pouhým přepnutím (ovládacího tlačítka nebo dálkově). 

Dbejte na teplotu světla podle jednotlivých místností. Zdroj: Aulix Lighting

Využijte v interiéru LED osvětlení

LED žárovky nebo LED čipy se standardně používají u všech tipů svítidel, proto se více orientujte na možnosti snadné změny barvy světla, případně intenzity. Řada svítidel s napevno integrovaným LED lze ovládat přímo pomocí aplikace (např. WiZ) nebo napojit do některých z inteligentních systémů. 

LED můžete integrovat do schodišťového stupně nebo do zábradlí

Samotné LED pásky jsou nejčastěji užívané v podhledech, kde jimi můžeme vymezit určitou část interiéru. Mnozí výrobci je používají také v nábytku, kde si je s trochou fantazie můžete integrovat také. Hodí se například pro osvětlení baru, kuchyňského ostrůvku, nebo nasvícení pracovní desky v kuchyni. Dokonale a originálně bude působit i osvícení rámu postele, nočního stolku nebo vstupu do domácnosti. Často se používají i na chodbách, např. v rozích mezi stěnou a podlahou, kde vymezují tvar místnosti, nebo mezi stěnou a stropem. Skvěle vyplní spáry mezi obklady v koupelně, ale příjemné atmosféry jimi docílíte i okolo vany nebo ve sprchovém koutu. Zde je ale třeba dbát na to, aby LED pásky disponovaly ochranou z pryskyřice a silikonu, který k diodám nepustí žádnou vodu. Tento druh je označen IP krytím 64. LED pásky příjemně ozdobí i šatní skříň, samotnou šatnu, nebo zásuvky, kde se rozsvítí při otevření. Někdy je ale potřeba při instalaci pásky zkrátit, nebo spájet. Na trhu existují sady, které lze nainstalovat a upravit i bez nutnosti pájení. Samotné připevnění je jednoduché – stačí odstranit ochrannou pásku a přilepit ji na požadované místo. 

V nášlapu působí LED efektně. Zdroj: Uni light

Netradiční osvětlení

Pomocí LED osvětlení lze osvětlit i netradiční místa interiéru. Jedním z nich je hrana schodu, kdy je LED pásek vkládán do hliníkového profilu a následně je instalován do hrany schodu. Osvětlit lze i zábradlí, avšak madlo musí být uzpůsobeno k přichycení hliníkového profilu. Skvělé využití má LED osvětlení ve skříních, kdy se musí LED pásek zafrézovat do skříně a pomocí čidla se rozsvítí během otevření. Stejně tak lze osvětlit i vnitřky kuchyňských skříněk.

LED světlo ve skříni ocení dámy i pánové. Zdroj: Aulix Lighting

Barevná variabilita a intenzita

Jak jste se již dočetli, na výběr je studené světlo (5 000 – 6 800K), teplé světlo (2 700 – 3 200K), a neutrální denní světlo (4 200K). Na trhu je možné si zakoupit takové osvětlení, které dovede svítit neuvěřitelným množstvím barev a odstínů. Určitou barvu může nastavit výrobce napevno anebo k osvětlení dostanete jednoduše ovladač a tím si manuálně budete volit barvu podle libosti.

Pracovní plochu může dobře osvětlovat i odsavač par. Zdroj: Franke

Kvalitu osvětlení lze zjistit pomocí spektometru, který ukáže veškeré informace o daném zdroji světla

Při výběru LED osvětlení je důležitá také intenzita svítivosti. Záleží především na světelném toku LED svítidla, na úhlu záření, ale i na vzdálenosti plochy, která je od LED svítidla měřena. Základní jednotkou svítivosti je lux (lx) a představuje světlo, které způsobí světelný tok 1 lumenu (lm), dopadající na plochu o velikosti jeden metr čtvereční. Svítivost se odvíjí také vzdáleností osvětlení od požadovaného předmětu. V praxi tedy potřebujeme na velkou vzdálenost mnohem více lumenů. Také úhel dopadajícího světla je stěžejní. Pokud totiž světlo dopadá šikmo, bude ve finále méně intenzivní. Při koupi dbejte na informaci na krabičce, kde zjistíte počet lumenů.

LED je ideální do svítidel umístěných ke schodišti. Zdroj: Eglo

Obecně můžete počítat, že LED s označením 1 000 lm  bude svítit přibližně jako žárovka se 100 W

Barvu některých LED můžete měnit. Zdroj: Aulix Lighting

Pozor na kvalitu osvětlení

Při výběru je důležité věnovat pozornost také kvalitě daného osvětlení, od které se odvíjí cena a pouhým okem ji nepoznáme. Je potřeba dávat pozor na hodnotu CRI, což je index podání barev, které může klamat. Důležité také je, aby LED osvětlení neproblikávalo. Mihotání světla způsobuje bolest hlavy a nesoustředěnost. 

Fotogalerie:

 

Světla, která dokonale rozzáří nejen počítačové hry

 

 

You must be logged in to post a comment Login