Zahrada
Komule Davidova: Nejvyšší čas ostříhat motýlí keř. A co dalšího?
Komule Davidova neboli motýlí keř je velmi oblíbený díky výrazným květům, které zahradu nádherně oživí. Navíc se během kvetení stává zdrojem nektaru pro hmyz a motýly. Poradíme vám, jak se o motýlí keř starat, a také to, že se stříháním byste rozhodně neměli otálet.
Tento voňavý keř se začátkem jara obalí nejprve zelenými listy a na jeho květy si budeme muset počkat až do července. Poté však dělá radost až do října, a to v podobě dlouhých klasů obalených drobnými kvítky. Nejčastěji kvete růžově, ale koupit můžeme i keř s květy modrými, fialovými nebo bílými.
Jaké doplňky do dřezu, aby se lépe pracovalo?
Základem je stanoviště
Motýlí keř je světlomilný, proto ocení stanoviště na přímém slunci a teple. Místo by navíc mělo být chráněno před větrem, na který by mohl být náchylný zejména v zimě. Nejlépe se mu bude dařit v dobře propustné, humózní půdě, ale postačí mu i běžná zahradní půda. Jeho výška dosahuje klidně i 3 metrů, proto stanoviště vybírejte důkladně a ponechte kolem keře alespoň 1,5 metru volného místa. Hodí se také do znečištěného ovzduší, vůči kterému je odolný.
Nezapomeňte na jarní řez
Právě nyní nastává čas na radikální jarní řez, který motýlí keř v tomto období velmi dobře snáší, protože se začíná nalévat pupeny. Staré větve tak zkrátíme na 1 – 3 pupeny. Každý rok bychom navíc měli úplně odříznout jednu, nebo dvě nejstarší větvičky. Rozhodně ale keř nestříhejte, pokud mrzne. Jestliže řez na jaře nestihnete, můžete se na něj vrhnout i v září po odkvětu.
Péče o motýlí keř
Hnojivo keři dopřáváme pouze na jaře a v létě již nikoliv. Opakovaná dávka by mohla snížit mrazuvzdornost motýlího keře. Během sezóny je navíc vhodné průběžně odstraňovat odkvetlé části rostliny a keři dopřáváme mírnou zálivku. Mnohem lépe než nadměrnou vlhkost, při které uhnívá, snáší větší sucho. Před zimou rostlinu ochráníme listím nebo chvojím.
Úžasné novinky do vaší koupelny
Rozmnožování
Motýlí keř se nejčastěji rozmnožuje pomocí řízků. Během jara, nebo léta odebíráme ze slabých větviček zelené řízky. Možností je ale i roubování nebo štěpování v lednu či únoru.
Zdroj info: Rady pro chytrého zahrádkáře, Zahradnictví Gardeo, Česká zahrada
Fotogalerie:
USB rychlonabíječka vždy po ruce? Víme, která to je!
You must be logged in to post a comment Login