Koupelny

14 dobře míněných rad, aby vaše koupelna byla perfektní už napoprvé

Od   | 

Při zařizování patří koupelna k nejzákeřnějším místnostem. A protože ji budujete na mnoho let, je logické, že by měla být dokonalá. S našimi radami takového cíle jistě dosáhnete. Předkládáme ty, o kterých jsme přesvědčení, že byste je rozhodně měli znát, než se pustíte do práce.

Koupelnu plánujete na dlouhá léta, vybírejte proto zařízení s dlouhou zárukou. Zdroj: Kaldewei

1. S rozmyslem

Koupelnu budete znovu rekonstruovat nejdříve za 10 – 15 let a možná už vůbec ne, záleží, v jaké životní fázi se momentálně nacházíte.

 

Jaký vybrat nábytek a proč?

 

2. Vana, nebo sprchový kout?

Lidé se dělí na vanové a sprchové typy. Někdo by nemohl žít bez vany, ale zkuste se jich znovu zeptat, až jim bude přes šedesát. Romantické představy, jak se svým milým ležíte ve vaně a okolo vás plápolají svíčky, také raději na chvíli opusťte. Pokud se oba raději sprchujete, pořiďte si sprchový kout rovnou a na společnou vanu se vydejte na wellness pobyt. Nebo si dopřejte variantu vany s dvířky, která je soce finančně náročná, ale dokonale splňuje obojí.

Než komprimované provedení vany a sprchového koutu, dopřejte si raději pořádné provedení jednoho z nich. Zdroj: Hüppe

3. Nepovyšujte design nad funkčnost

Pozor, design a funkčnost se zdaleka nevylučují, ale zkuste si představit takové běžné ráno, kdy se snažíte vaše pětiletá dvojčata donutit vyčistit zuby ve chvíli, kdy už máte asi dvacetiminutové zpoždění, a dvojčata se zrovna rozhodnou, že ta zubní pasta je vlastně prima věc a že není větší zábava na světě, než ji v puse napěnit a pak prskat – po sobě, zrcadle, skleněném designovém umyvadle a tak…  Podle toho vybírejte zařizovací předměty.

Slaďte také dveře s celkovým stylem koupelny. Zdroj: JAP FUTURE

4. Sprchová vanička, či odtokový žlábek?

Odtokový žlábek má smysl tam, kde se dá zapustit do  podlahy a prostor sprchového koutu vyspádovat, protože přizdívat schůdek proto, že se do podlahy kvůli spádu nedostanete, už je totéž jako mít tam vaničku. Jen s jediným rozdílem – většina sprchových vaniček je určena pro montáž před obklad, takže mezi vaničkou a obkladem je silikonová spára. Tím, jak se sprchují různě těžcí členové domácnosti, vanička různě pruží. Časem tedy dojde k tomu, že silikon popraská, a je třeba tuto spáru přesilikonovat, aby za vaničku nezatékalo. Pozor – řešení, že se vanička dá pod obklad, by se mohlo vymstít; vaničky např. z litých materiálů mohou totiž při takové chybné montáži prasknout.

V současné době jsou trendy barevné baterie a ovládací tlačítka toalety. K nim pak volíme i stejně barevné sprchové žlaby. Speciální technologie PVD zajišťuje, že barva zůstane neporušená desítky let. Zdroj: TECE

S odborníkem na toto téma v našem videu, které najdete ZDE

 

5. Sprchové kouty

Mějte se rádi a kupte si je vždy se sklem ošetřeným proti usazování vodního kamene. Vodní kámen je prevít, a jak se jednou zažere, už ho nevyčistíte. V technologiích ošetření skla tímto způsobem jsou samozřejmě rozdíly, proto se tato úprava skla liší i cenově, ale pořád je lepší levná technologie než vůbec žádná.

Skla vybírejte s povrchovou úpravou, která usnadní údržbu.
Zdroj: Koupelny Ptáček

6. Pevné stropní sprchy

Vždy se podívejte, jaký má taková sprcha průtok, a podle toho zvolte typ sifonu u odtokového žlábku, vaničky. Krom toho, že voda neteče do kopce, též nedokáže mizet dostatečně rychle, pokud je průtok sifonu nižší než průtok sprchy. Každá solidní firma má ke všem sprchovým výrobkům průtokové diagramy, ve kterých lze vše překontrolovat.

Zdroj: Koupelny Ptáček

7. WC a bidet

Pokud plánujete oba zařizovací předměty, pak pozor – opravdu patří vedle sebe do jedné místnosti! Bidet je už ale překonán sprchovací toaletou, takže i ti, kteří nemají místo si mohou tento výdobytek dopřát. Že nemáte přívod teplé vody a elektřiny? Ani to nevadí? Existuje model, který lze připojit jen na studenou vodu, takže vyměníte stávajíc kus za nová a je hotovo.

 

8. Barva koupelny

Jste dospělí lidé a víte, zda se vám líbí barva růžová, fialová nebo třeba zelená. Nenechejte se tedy „uvrtat“ do šedobílé chladné kombinace jen proto, že ji má rád váš architekt a dělá to takhle všude…. Nejlépe to asi definoval kamarád, který po architektovi chtěl kombinaci zelené v odstínu „verde mela“ a lesklé bílé. Na šedobílý návrh v matu reagoval takto: „Bílá je prostě bílá a šedá je na můj vkus příliš funerální. Zkuste to znovu, pane architekte.“

Zdroj: Hansgrohe

 

 

9.  Obchodní řetězce versus koupelnové studio

Obecně platí, že nejdražší část baterie je kartuše (to je ta věc uvnitř, co dělá baterii baterií) a na posuvných dveřích do sprchového koutu pojezdy. Můžete si koupit bezejmennou umyvadlovou baterii za 400 Kč včetně DPH v nějakém řetězci, ale věřte, že bude mít plastovou kartuši a v běžném rodinném provozu nevydrží s vysokou pravděpodobností ani dva roky. V koupelnových studiích obvykle mívají o takovýchto nástrahách přehled (měli by mít!!!), a i když jsou vaše finanční možnosti omezené, měli by vám umět poradit. Existují výrobci, kteří na baterie poskytují záruku až 7 let, a to už samo o sobě zaručuje jistou kvalitu.

Zdroj: Hansgrohe

10. Eco Smart verze produktů

U sprch, baterií se jednoznačně vyplatí. Omezení průtoku na polovinu prakticky nepocítíte a úsporu to rozhodně přináší. Co se týká například toalet a splachování, pak všechna, minimálně závěsná provedení, úspornou variantu nabízejí už dávno. Nyní už také téměř všichni výrobci poskytují variantu splachování rimfree – tedy způsob splachování bez splachovacího kruhu v keramice. Vysoce hygienické a na údržbu velice praktické řešení.

 

11. Odpady

Dbejte na to, aby všechny odpady byly pokud možno přístupné. Ať už je řešením například dlaždice na magnety nebo kryt u sprchové vaničky. U odtokových žlábků, podlahových vpustí či vaniček zapuštěných na úroveň podlahy jsou sifony čistitelné pouze shora, každý takový sifon obsahuje sítko na nečistoty. Myslete na to, že jakmile se jednou takový odpad ucpe, lze ho opravit pouze sbíječkou.

Zdroj: Grohe

12. Máte malé děti?

Investujte do termostatické baterie. Má jednak bezpečnostní zarážku z výroby nastavenou na 38 °C, takže i když potomka necháte bez dozoru, přes tuto teplotu se nedostane, a i kdybyste si nechali při instalaci nastavit základní teplotu vyšší, je nutný takový zvláštní dvojpohyb, které děti nejsou schopné provést (ale samozřejmě jsou výjimky).

Termostatická baterie

Termostatická baterie zajistí, že se dítě neopaří. Zdroj: Ravak

13. Realizaci naplánujte krok za krokem

Nehledejte nejlevnější firmu na internetu. Chtějte reference, nebo si nechejte někoho doporučit od přátel a známých. Pokud si nebudete vše nakupovat sami přes internet, určitě mohou firmu doporučit i v koupelnovém studiu. A pokud si budete vše objednávat sami po internetu, vězte, že ta věc, co vidíte, potřebuje na to, aby fungovala, ještě minimálně další dvě, které nevidíte. A na to pozor.

Do menších koupelen volte zařízení k tomu určené. Zdroj: RAVAK

14. Rada do budoucna

A závěrem? Pamatujte, že je vždycky jednodušší vyměnit umyvadlo či WC než obklad. Já bych vždy preferovala hezké a kvalitní obklady a dlažbu, protože ty se vám těžko budou chtít měnit za dva roky. Ale umyvadlo nebo toaleta – to jsou jen dva šrouby. Takže když je rozpočet napnutý, pořiďte si nízkonákladovou verzi sanity, tu můžete vyměnit vždycky. Obklad stěží.

Zdroj: Grohe

Zdroj info: Jana Christian, První keramická, Kapitoly o bydlení

Fotogalerie:

 

Kam pro koupelnové vybavení?

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login