Zahrada
Žloutnou vašim rajčatům listy? Proč se to děje a jak to můžete napravit?
Vaše rajčata krásně rostou a vy se těšíte na bohatou úrodu? Jenže ouha. Listy na rostlinách začínají z ničeho nic žloutnout. Ono to ale samozřejmě není z ničeho nic, ale má to určitou příčinu. Co obvykle může za žluté listy a jak problém vyřešit, pokud vůbec řešení potřebuje?
1. Zežloutnutí listů sazenic
Častá starost pěstitelů rajčat je žloutnutí lístků u sazenic. Většinou jde ale o semenné listy, což jsou první, které se tvoří, když semena vyklíčí. Ty běžně žloutnou a opadávají. Jsou součástí vývojového procesu rostliny a není absolutně nutné se tím znepokojovat.
2. Špatná zálivka
Nejčastější příčinou je špatná zálivka. Může být příliš velká nebo naopak příliš malá. Na to je nutné dávat pozor, protože by mohly uhnít kořeny, a pak už rostlinku nezachráníte. Zalévejte s ohledem na počasí, ve velkých vedrech minimálně jednou denně. Důležité je zalévat na spodní části rostliny a listy udržovat suché. Záleží na počasí a půdě, kterou máte. Zemina by nikdy neměla být nadměrné vlhká.
Venkovní látky, kterým nevadí déšť ani slunce
3. Vadnutí rostlin
Existuje vadnutí zvané fusariové a verticiliové. Fusariové sedá hlavně na sazenice a je častější. Obě choroby způsobují houby, které dokáží přežít v půdě mnoho let, i když tam nebudete sázet rajčata. Fusariové vadnutí přichází hodně v teplých měsících a může za něj houba Fasurium oxysporum. Postupně na rostlině začínají opadávat listy, spodní žloutnou a vadnou jen z jedné strany stonku a listu. Podle toho se dá onemocnění snadno identifikovat a vy můžete včas zasáhnout. Bohužel neexistuje chemická cesta, jak se houby zbavit. Jediné řešení je vytrhat nemocné rostliny a zbavit se jich. Rozhodně nepatří do kompostu, tak byste roznesli houby všude.
4. Plísně
Houby v půdě způsobují i další onemocnění, a tou je ranná plíseň. Na rostlinách se začnou objevovat drobné a hnědé léze na starších listech. Postupně se změní na tmavě hnědou skvrnu se žlutou barvou po okrajích. Postupně listy celé zežloutnou a opadají. Infekce začíná u země a postupně šplhá vzhůru. Přesouvá se z listů na plody, které taktéž postupně shnijí. Houba je odolná a dokáže přežít v infikovaných zbytcích semen, v půdě a v samosprašných rostlinách, které vyrostou další rok. Další z plísní tzv. Septoria, je houba, která se nejdříve chytne u stonku u země poté, co rostlina začne tvořit plody. Na starších listech objevíte béžové kruhy s tmavými okraji a černými skvrnami uprostřed. Postupně listy žloutnou a padají. Tam, kde je špatná regulace vzduchu a vysoká vlhkost, vznikají plísně na listech. Ty poznáte podle žlutých a světle zelených skvrn na horních listech. Někdy se mohou rozšířit i na květy a stonky.
K lepšímu růstu pomohu speciální zeleninová probiotika
Plísně lze zvládnout a rostliny zachránit, když se objeví včas. Odstraňte zbytky nakažených rajčat, prořezávejte a prostříhejte porosty, abyste získali lepší cirkulaci vzduchu. Nemocné rostliny nepatří na kompost ani jinam na zahradu. Nejlepší je spálení. Aplikujte fungicid, který je určení k léčení problému a postupujte přesně podle pokynů na obalu.
5. Nekróza dřeně rajčat
Nekróza přichází hlavně na začátku sezóny, kdy jsou rostliny často ve sklenících a také tam, kde jsou rajčata v chladném počasí. Prospívá jí zamračené a deštivé období. Projevuje se tmavými skvrnami na stoncích, které se postupně spojí v jednu velkou skrvnu. Bakterie s názvem Pseudomonas corrugata se stále množí a zničí stonek. Pokud se choroba nezačne léčit, postupně způsobí vydrolení dřeně. Příčinou samotného vzniku je nedostatek vápníku v půdě. Nutno podotknout, že napadené plody se už nedají vyléčit a mnohem lepší je v tomto ohledu prevence. Někdy pomůže teplé a slunečné počasí, kdy se rostliny, pokud nejsou příliš napadené, samy zotaví. Rostliny nepřehnojujte dusíkem a draslíkem, protože oba prvky vápník půdě berou, což speciálně rajčatům a také paprikám vadí.
Některé druhy ořešáků produkují toxickou látku škodlivou pro rajčata. Pokud vám žloutnou rajčata a v jejich blízkosti je ořešák, může to být viník problému.
6. Nedostatek živin
Pokud si myslíte, že vaše rajčata nenapadla žádná z uvedených chorob, možná jde o mnohem „obyčejnější“ věc, a tou je nedostatek živin. Mohou mít nedostatek nějakých makro nebo mikroživin, které nejsou v půdě. Často je velkým viníkem makroživin dusík, který je nezbytný pro zdravý růst rostlin a tvorbu listů. Když rostlina dusík nemá, začnou starší listy blednout do žluta. Když poté rostlina přestane navíc i růst, víte, kde je kámen úrazu. Z hlediska mikroživin způsobuje žloutnutí listů stav zvaný chloróza. Rostlina trpí nedostatkem hořčíku, železa, síry nebo zinku. To má za následek, že nemůže produkovat chlorofyl, listy žloutnou, ale žilky zůstávají jasně zelené. U těchto problémů není náprava tak složitá. Musíte použít vhodné hnojivu. Většina univerzálních by měla stačit, aby vyrovnala nedostatky v půdě. Existují i různé půdní testy, které blíže specifikují problém, a také vám potvrdí, zda v půdě skutečně něco chybí nebo ne.
Proč termostatickou baterii?
7. Konec sezóny
V jakém období začaly listy žloutnout? Nebylo to na konci sezóny rajčat? Pokud ano, jde o normální situaci, která signalizuje, že produkce už dál nebude pokračovat. Jde o přirozený životní cyklus rostliny. Když začnou listy postupně opadávat, můžete seříznout nové výhonky a odebrat odumírající listy. Tím podpoříte dozrávání zbylých plodů.
Neexistuje jednoznačný a zaručený způsob, jak předcházet chorobám, plísním a jiným problémům s rostlinami. Jsou však opatření, která zvýší pravděpodobnost, že se s vašimi rajčaty nic nestane. Vybírejte odolnější odrůdy, dopřejte jim dostatek prostoru, vhodně zalévejte a pravidelně hnojte. Střídejte každoročně plodiny pro dobré zdraví půdy a umývejte své zahradnické nářadí. Nesázejte nikdy viditelně poškozené rostliny a odstraňujte plevel vždy, když je to potřeba.
Zdroj info: Weiki, Zeleninová zahrádka, Česká zahrada, Vše, co byste měli vědět o rajčatech
Proč tepelné čerpadlo?
You must be logged in to post a comment Login