Zahrada

9 praktických tipů pro plánování zahrady

Od   | 

Zahrada, ať už jedlá nebo okrasná, by nám měla dělat především radost. Pokud plánujete budovat novou nebo renovovat tu původní, určitě vám pomůžou následující tipy, díky kterým si vytvoříte vlastní zelený ráj na zemi, na který budete právem pyšní!

1. Zahradní terasa: myslete na dostatek místa pro všechny

Venkovní terasa se často počítá jako součást domu, ale prakticky už patří na zahradu. Abyste si vždycky užili venkovní radovánky s rodinou nebo přáteli, mějte na mysli jejich pohodlí. Do svých plánů proto nezapomeňte počítat s 1 – 1,5 m2 pro každou osobu. Určitě si sem budete chtít také postavit další praktické či odpočinkové pomocníky, jako servírovací stolek, houpací křeslo nebo malou venkovní kuchyň. Ať už to bude cokoliv, pro komfortní pohyb po terase by měl být kolem každého kusu nábytku zhruba 1 m2 volného prostoru.

2. O trávník pečujte s láskou

Každý, kdo má nebo někdy měl zahradu, bez okolků přizná, že údržba trávníku je nekonečný koloběh. Pokud do něj ale investujete svůj čas a energii, věřte, že se vám to vyplatí. Kvalitní „angličák“ sice nevyroste ze dne na den, ale při troše trpělivosti doceníte jeho vlastnosti. Jen si představte, jak bosýma nohama našlapujete po těch hustých drnech a stébla trávy vás šimrají na chodidlech a konečcích prstů.

3. I schody mají v zahradě své místo

Pokud je vaše zahrada umístěná ve svažitém terénu, určitě si budete chtít usnadnit její přístupnost. Schody jsou ideálním řešením, navíc budou plnit funkci dekorativního prvku, takže budete mít ze svého počinu ještě větší radost. Při jejich plánování myslete na to, aby se po nich příjemně chodilo. Neměly by být příliš vysoké a nášlapné plochy zase příliš mělké.

4. Chodníky budujte dostatečně široké

Nikdo nemá rád, když se při chůzi musí mačkat, a to platí i pro chodník v zahradě. Pro vaše hlavní trasy počítejte s větší šířkou, alespoň takovou, aby pohodlně prošly dvě osoby. U menších cestiček, třeba pro průchod skrz záhon, bude stačit šířka menší než 1 m.

5. Vysoký porost, široký odstup

Zároveň je dobré vědět, že širší odstup oceníte i skrz místa, kde pěstujete vyšší porost. Pokud máte nebo plánujete umístit bazén v blízkosti takového porostu, určitě tyto dva objekty oddělte širokým průchodem. Nejenže je to bezpečnější, ale nebudete se pak ani cítit stísnění a omezení v pohybu.

6. Pozor na zbytečné úrazy

Abyste se vyhnuli zbytečným pádům a zraněním, dávejte pozor, jaké podloží chcete do své zahrady umístit. Platí to jak pro chodníky, tak pro terasu. Hladké materiály, jako je např. leštěná žula, nejsou příliš vhodné, protože dostatečně neodvádí vodu a vlhkost. Uklouznutí je nasnadě. Nejbezpečnější je štěrkový podklad, který vytváří pevnou půdu pod vašima nohama.

7. Vytvořte si plán růstu

Každá zeleň by měla mít svůj vlastní prostor pro růst. Proto si ještě před samotným budováním záhonu pečlivě rozmyslete, jaké rostliny sem chcete vysadit, aby vám např. plazivé trvalky nezahlušily ostatní květenu. A o zahlušování se jistojistě bude starat i nejrůznější plevel, takže se připravte na to, že se občas vrátíte do školních let a zavzpomínáte na neoblíbené práce na školním pozemku.

8. Zeleň vzhůru!

Pokud si potrpíte na praktické vychytávky, které navíc vypadají dobře, je tento nápad jako stvořený pro vás. Postavit dřevěný altán sice zabere trochu času, ale z výsledku budete určitě nadšení. Můžete na něj pak navázat popínavky, které už se o výsledný efekt postarají samy. Jestli se vám nechce vrhat do stavění altánu, využijte pergolu u domu nebo si pořiďte kovové obloukové podpěry, které účel splní taky.

9. Vytvořte si svou komfortní zónu

Při plánování zahrady nezapomínejte ani na sebe. Vyberte si místo, kde se vám bude nejlépe relaxovat, a do jeho blízkosti naprojektujte okrasnou výsadbu, která vám při odpočinku vytvoří takovou vaši soukromou obrazovku. Zjistíte, že ani televizi k životu nepotřebujte.

Foto: Věra Juříčková – návrhy a realizace zahrad, Fine Gardening, Pinterest


You must be logged in to post a comment Login