Zahrada

7 tipů, jak pečovat o pokojové rostliny v zimě

Od   | 

Roční období život rostlin v mnohém ovlivňují. Zatímco ty venkovní už příchod zimy pomalu zaznamenaly, ty pokojové ho tak razantně nepociťují. Přesto bychom měli naši péči o ně v období zimy změnit a dopřát jim speciální zacházení. Ale jak na to?

Ačkoliv pokojové rostliny příchod zimy přímo nepociťují, je třeba změnit naši zaběhlou rutinu v péči o ně. Zdroj: Unsplash

Pokojové rostliny si v zimních měsících vyžadují zcela jinou péči, než je tomu během slunečných měsíců. Pokud jim chcete dopřát to nejlepší, pak se zaměřte na několik následujících tipů. Ty vám ukáží, čeho vaše rostliny potřebují více a čeho naopak méně.

 

Kam pro stolní a pracovní lampu?

 

Tip č. 1: Zajistěte stálé klima

Pokojové rostliny si užívají stálých podmínek, které v domácnosti panují. Ačkoliv máte pocit, že se zima drží za okny a k vašim rostlinám se nedostane, existují věci, na které je třeba dát pozor. Teplotní výkyvy mohou ovlivnit vitalitu rostliny velmi rychle. Proto řádně zkontrolujte, kde máte rostliny umístěny a zda jim nemůže hrozit vystavení teplotním extrémům. Pokud tedy během zimních měsíců větráte, ujistěte se, že rostliny nestojí v místě ledového průvanu. To stejné platí i s topením. Pokud rostlina stojí poblíž radiátoru nebo krbu, kde se během zimních měsíců zvýší jinak stálá teplota, najděte pro rostlinu vhodnější místo.

 

Mohlo by vás zajímat: Vánoční stromek nemusí být je uříznutý v lese. Znáte další možnosti?

 

Tip č. 2: Zalévejte rostlinu méně

Během zimních měsíců byste měli zalévání pokojových rostlin dočasně omezit. Stačí si jednoduše zapamatovat, že méně slunečního světla znamená také menší množství vody. Rostliny totiž nemají takovou žízeň jako v období, kdy jsou vystaveny celý den slunci a rostou. U pokojových rostlin obecně platí, že byste je měli zalévat v okamžik, kdy je substrát už jen lehce vlhký. V zimě to platí dvojnásob. Pokud tedy nějakou rostlinu během jara nebo léta zaléváte každých 7 dní, během zimy se nebojte tento interval protáhnout na 10-14 dnů. Vždy používejte odstátou vodu v pokojové teplotě.

Během zimy stačí rostlinám méně vody než na jaře nebo v létě. Zdroj: Unsplash

Tip č. 3: Nehnojte

Období zimy je pro rostliny obdobím odpočinku a minimálního nebo žádného růstu. Proto není třeba je v tomto období hnojit. Hnojení nechte na jaro, kdy se prodlouží dny, rostlině se dostane více slunečního svitu a opět se pustí do růstu. V takové době je výživa klíčová.

 

Které pokojovky vám pomohou při nachlazení? Dozvíte se ZDE

 

Tip č. 4: Vyhněte se přesazování

Nemáte v zimě tolik aktivit jako v létě, a tak vás napadlo dohnat resty a přesadit všechny vaše pokojové rostliny? Rozhodně se do toho nepouštějte. Období zimy je totiž pro tuto činnost nevhodné. Ideálním časem pro přesazení je období aktivního růstu rostliny, tedy období jara a léta. V zimním čase ji tímto počínáním můžete způsobit fatální šok. Nikdy totiž nezapomínejte, že zima je v přírodě obdobím odpočinku.

Tip č. 5: Zajistěte přísun světla

Kratší dny, oblačnost a nízko putující slunce značně omezují množství slunečního svitu, které do vašeho interiéru pronikne. Rostliny se této skutečnosti dokáží přizpůsobit. Pokud však máte tu možnost, přesuňte je blíže k oknu a dopřejte jim více paprsků. Aby rostlina dostala denního svitu vyváženě, je dobré každý den květináč o kousek pootočit dokola.

Během zimních měsíců se nebojte květiny přestěhovat za světlem. Vyhněte se ale místům, kde je radiátor. Rostlina může uschnout. Zdroj: Unsplash

Tip č. 6: Pečujte o rostlinu

Rostliny přijímají benefity slunečního svitu skrze listy. Aby z krátkých dnů mohly těžit co nejvíce, je třeba dbát na to, ať jsou listy čisté. Proto z nich pravidelně odstraňujte prach pomocí vlhkého hadříku nebo můžete rostlinu místo zalití osprchovat. Vyhněte se však příliš ledové vodě nebo silnému proudu. Když už rostlinu zahrnete touto péčí, zkontrolujte také její stonek a spodní stranu listů. Teplo a sucho totiž také svědčí mnoha škůdcům, kteří se na rostlině mohou usadit a do jara ji zdecimovat. K jejich odstranění případně použijte vatový tamponek namočený v alkoholu nebo speciální přípravek, který koupíte v zahradnických potřebách.

 

Která pračka ve SLIM provedení vypere 10 kg prádla?

 

Tip č. 7: Vnímejte potřeby svých rostlin

Každá rostlina je jiná a nelze obecně říct, že všechny potřebují stejnou péči. Vždy proto sledujte, jak se rostlině v daném místě daří a jak jí svědčí vaše péče. Pokud uvidíte, že rostlině opadává nějaké to listí, nedělejte si s tím starost. Rostliny si takto zvykají na změnu období. Opadání listů může být o to větší, pokud jste rostlinu přesunuli zvenku do interiéru. Pokud jí chcete dopřát něco navíc, můžete na zimní měsíce pořídit zvlhčovač vzduchu, který vyřeší problém s nepřirozeně suchým zimním klimatem v domácnosti. V opačném případě stačí do misky pod květináčem dát trochu vody, položit do ní vyvýšené kamínky a na ty postavit květináč. Kořeny ani zemina tak nebudou v přímém kontaktu s vodou, přesto však rostlina dostane potřebnou vlhkost.

Zdroj: Better Homes & Gardens, The Spruce, Vše, co byste měli vědět o pokojových rostlinách

 

Kam pro obklady a dlažby?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login