Kuchyně
7 chyb, kterých se běžně dopouštíte při zařízení kuchyně. Víme, jak je snadno odstranit!
Kuchyni pořizujeme na mnoho let, a tak je výhodné důkladně promyslet nejen její vzhled, ale i uspořádání. Vyvarujte se zbytečných chyb, které se navíc stále opakují. Neponechávejte nic náhodě, nevíte, kdo vám bude kuchyni navrhovat.
1. Nesprávné uspořádání kuchyně
Správně navržená kuchyňská linka je taková, kde na sebe jednotlivé pracovní zóny navazují. Jedná se o pohyb mezi chladničkou, dřezem a sporákem. Logicky vyřešený pracovní trojúhelník nás vede správně od jedné činnosti ke druhé. Podle odborníků by celkový obvod rovnostranného trojúhelníku neměl přesáhnout osm metrů. Chladnička s mrazničkou mají být co nejblíže vchodových dveří, abychom nemuseli s nákupem přes celou místnost. Sporák se dřezem v blízkosti, ale tak, aby mezi nimi bylo alespoň 90 cm volné pracovní desky.
2. Nedostatek místa kolem varné desky a dřezu
Hrnec sice velikostí dobře padne na varnou desku, ale někdy přečnívá ucho nebo rukojeť pánve. K dochucení nebo ochutnávání potřebujeme každou chvilku nejrůznější pomůcky, které je výhodné mít po ruce. Proto je příhodné, když kolem varné desky bude alespoň třicet centimetrů pracovní plochy z jedné, ideálně obou stran. Podobně tomu je u dřezu, ve kterém občas potřebujeme umýt velký hrnec, pekáč nebo pánev. Je-li dřez těsně u stěny, pak práce bude velmi nepohodlná. I kolem dřezu proto ponechte alespoň třiceticentimetrovou volnou plochu.
3. Bez elektřiny na varném ostrůvku neuvaříte
Bude-li součástí kuchyňské sestavy i varný ostrůvek nezapomeňte, že je k němu potřeba přivést rozvody vody a elektřiny. To se nejčastěji vede podlahou, takže je nutné připravit instalace ještě před pokládkou podlahové krytiny. V některých případech je ostrůvek umístěn ke stěně, tehdy je možné instalace vést právě jí. Připomínáme, že k varné desce je potřeba třífázový kabel.
4. Málo elektrických zásuvek
Málokterá hospodyňka dnes vaří nebo peče bez domácích spotřebičů. Každodenně v kuchyni používáme kávovar, rychlovarnou konvici, toustovač, odšťavovač a k nim ještě ty méně časté jako mixér, šlehač, pekárna na chleba, fritovací hrnec ad. Je nepohodlné přístroje stále uklízet, a tak je máme na kuchyňské desce. Při návrhu kuchyně tedy přemýšlejte, které přístroje nebudete schovávat a pro ty kromě místa v kuchyni ještě nechte vybudovat elektrickou zásuvku.
5. Nesprávné umístěné spotřebičů
Pryč je doba, kdy umisťujeme pečicí troubu k zemi. Její výška se doporučuje mezi 90-110 cm. Tehdy můžeme pohodlně kontrolovat pokrm a můžeme bez větších problémů manipulovat s plechem, pekáčem apod. Mikrovlnná trouba může být o něco výš, ideálně ve výšce očí. Maximálně do 150 cm od podlahy.
6. Zásuvka s kuchyňskými noži a nářadím je daleko
Tam, kde budete nejčastěji připravovat jídlo, je zapotřebí i zásuvka s nejpoužívanějším kuchyňským nářadím, včetně nožů a příborů. Je nasnadě, že nebudete odbíhat při každém porcování masa pro nůž na druhý konec kuchyně. Pokud jste na ni zapomněli, zvolte nástěnné držáky, které se připevní mezi horní a spodní kuchyňské skříňky nebo použijte stojánek na pracovní desku.
7. Nevhodné osvětlení
Na práci v kuchyni potřebujete vidět. Možná jste nezapomněli na osvětlení kuchyňské desky, ale světla svítí jen na její část. Při zřizování svítidel proto volte více světel a rozmístěte je nad celou pracovní desku. Dejte přednost denní barvě světla, aby pokrmy působily chutně. Kromě úsporných zářivek můžete vybírat svítidla s LED.
Tip pro vás: Úžasná novinka do kuchyně
You must be logged in to post a comment Login