Dětské pokoje

7 bezva tipů pro pro vaše miláčky, aneb zařízení dětského pokoje nemusí být hlavolam

Od   | 

Dětský pokoj by měl být hravou a praktickou místností. Takový malý dům ve vašem domě či bytě.

Plánování dětského pokoje není snadné. S přibývajícím věkem se mění potřeby dítěte, zájmy i vkus a mění se i jeho okolí. Správné uspořádání nábytku a vhodné dekorace přesto, že to může být nelehkým hlavolamem, zajistí, aby se dítě ve svém pokoji cítilo skvěle.

1. Vytvořte pokoj, ve kterém dítě bude rádo trávit mnoho času

Dítě, které se v pokoji cítí příjemně, v něm bude trávit čas přirozeně a rádo. Vyberte vhodný koberec pro hrací zónu, několik polštářů pro koutek pro čtení, stůl pro kreslení a ruční práce, pracovní stůl …. Čím více času bude dítě v pokoji trávit, tím více si ho bude samo přizpůsobovat dle svých potřeb a změní si ho v útulné hnízdečko. Proto při nákupu a zařizování berte ohledy na jeho vkus a pocity. 

Dětský pokoj pro piráta. Zdroj: Meuble sur mesure

2. Uvažujte o vyvýšené posteli

Vyvýšená postel bude automaticky vzbuzovat v dítěti zájem a pocit výjimečnosti, povzbudí jeho představivost. Stylizace postele do vesmírné rakety či domku v koruně stromu automaticky vytvoří další prostor pro hraní. Počítejte s tím, že sem bude zvát své kamarády, aby zažili společný vesmírný let či dobývání džungle.

Pro děti od 4 do 8 let je vhodné střední vyvýšení (cca 130cm), které kromě již zmíněných benefitů nese i možnost snadného večerního ukládání do postele a pusu od rodiče na dobrou noc. O palandě či posteli nad pracovním prostorem je vhodné uvažovat od 6 let. Při volbě lůžka berte vždy v úvahu zvyky svého potomka. Pokud jste zvyklí usínat společně, bude to na palandě náročnější a taková postel může nepřímo vyhánět dítě do vaší ložnice.

Vyvýšená postel v dětkém pokoji. Zdroj Koujin

3. Úložné prostory v dosahu

Úložné prostory musí být snadno dostupné. Nedivte se nepořádku v pokoji, když je pro dítě složité věci uložit na správné místo. Pro nejmenší jsou vhodné boxy na kolečkách, kufry na hračky nebo police ve vhodné výšce. Pořádek je také otázkou zvyku. Ukážeme-li dítěti, jak je úklid snadný případně i zábavný (ukládání hraček do boxů můžete zpestřit pokynem „kdo jich uklidí více“ nebo „kdo je dá výše“), bude snazší jej vést k pořádku i v budoucnu a dítě bude uklízet spontánně. Pokud nedostatek prostoru nutí uklízet hračky či oblečení do vyšších nebo hůře přístupných prostor, určitě tam umístěte předměty, které jsou používány méně často (sezonní oblečení, méně oblíbené hračky apod.).

4. Personalizace pokoje – jeho, nikoliv vaše

V prvním roce bývá pochopitelně pokoj zařízen a vyzdoben dle vkusu rodičů. Zhruba od 3 let se utváří osobnost dítěte, začíná projevovat svůj vkus a tříbí se jeho zájmy. Pokoj by měl reflektovat jeho osobnost, ve které se poznává a cítí dobře. Při zařizování se tedy inspirujte tím, co má rádo, ptejte se ho, co by chtělo. Volte jeho oblíbené barvy, dekorace s oblíbenými hrdiny.

5. Bezpečnost na prvním místě

Při zařizování dbejte vždy na bezpečnost prostoru.  Přesto, že jsou jak váš vkus, tak požadavky Vašeho dítěte velmi důležité, hledisko bezpečnosti by mělo být na prvním místě. Ostré hrany, špičaté předměty, úzký průchod s rohem v cestě, nevhodný přístup na zvýšený prostor…. to vše může způsobit, že se vaše zlatíčko v pokoji nebude cítit dobře, nebo se v pokoji bude bát zůstat samo.

Kulaté hrany a pohodlný přístup jsou zárukou pro bezpečnější pobyt. Zdroj: Sonuit

Koberec či textilní dekorace – zútulní prostor, rozšíří hrací zónu. V případě alergie ale nebudou vhodným služebníkem. Pokud se jim nechcete nebo nemůžete vyhnout, volte takové, které lze opakovaně prát. Vhodná teplota praní pro alergiky by měla být 60°.

Veškerý nábytek a těžší předměty by měly být pevně uchyceny ke zdi či pečlivě zajištěny. Měly by odolat pádu i při nejdivočejších dětských hrách. Pokud máte v pokoji závěsy, které jsou vhodné pro hru na schovávanou, ujistěte se, že nebude snadné je na sebe strhnout a že je možné je často prát a snadno věšet. 

Mezi časté úrazy patří poranění způsobená o hranu nebo ostré rohy. Pokud se jim nelze vyhnout, nezapomeňte je překrýt ochrannými kryty a pojistkami.

6. Ekonomie a ergonomie

V dětském pokoji by měl být první volbou rostoucí nábytek. Malý člověk roste rychle a jeho sezení i odkládací prostory by po celou dobu měly odpovídat jeho potřebám. I stůl pro kreslení či tvoření by měl po celou dobu odpovídat patřičným ergonomickým normám. Pokud zvolíte odstín nábytku v neutrální barvě, může dítě provázet až do dospělosti a počáteční vyšší investice se velmi rychle vrátí. Styl pokoje lze doplnit vhodnými dekoracemi, či barvou na stěnách, které lze snáze a častěji měnit.

Rostoucí nábytek s barevnými vsadkami. Zdroj: Mayer

7. Dekorace 

Snažíme se, aby dekorace odpovídaly oblíbeným barvám, zájmům a vkusu dítěte, tak aby vhodně doplňovaly příjemnou atmosféru pokoje. Barvy a téma volte tak, aby vás nemrzelo, že ho za pár měsíců budete měnit. Modrá stěna bude ladit k Avengers a za půl roku i ke Spidermanovi či vesmíru, krémová k většině hrdinů dívčích srdcí, zelená k milovníkům přírody, jejichž zájem může plynule přecházet od našich lesů k džungli a ornitologii.

Samolepky jsou vhodnou dekorací, která není finančně náročná a kterou můžeme snadno změnit. Zdroj Ezbuy

Na rozdíl od cenově nákladného a většinou i těžko stěhovatelného nábytku, u polštáře lze změnit jen povlak, na stěnu lze přidělat obrázek nového hrdiny s minimálními náklady a úsilím.

Nezapomeňte, že i doplňky vychováváte vkus vašich miláčků. Zdroj: Griffe deco


You must be logged in to post a comment Login