Kuchyně

6 fíglů pro malou kuchyni

Od   | 

Malá kuchyně není nic neobvyklého. Pokud ji zařídíme s pomocí praktických prvků a optických klamů, pak nebude působit stísněným dojmem a uvaříte v ní i pro početnou rodinu. 

1. Barvy v malé kuchyni

Rada na barevné ladění malé kuchyně jde poněkud proti módním trendům. V současné době jsou totiž v kurzu kuchyně s černými matnými dvířky, které ovšem nevelkému prostoru nesvědčí. Preferujete-li barvu, pak jsou vhodné světlé pastelové odstíny jako například vanilkově žlutá, pistáciově zelená, hnědá v odstínu cappuccino, holubičí šeď.  Nedoporučují se opticky chladné barvy jako modrá nebo tmavě šedá, které snižují chuť k jídlu. Příliš vhodné nejsou údajně ani odstíny červené a oranžové, které zbytečně zesilují energii ohně. Za ideální je považovaná bílá barva jako symbol čistoty. Přestože je v současné době v kurzu matná, podle odborníku je do malých místností vhodný lesk, která místnost opticky zvětšuje.

Ideální je kuchyně s lesklými bílými dvířky. Aby nepůsobila sterilně, můžete ji oživit barevným pruhem třeba mezi horními a spodními skříňkami.

Vchází-li do místnosti denní světlo, pak můžete zvolit sestavu v tmavším odstínu. Doplňte ho ale bílou, tehdy bude sestava působit svěže.

2. Promyslete úložné prostory 

Správně rozvržený úložný prostor ušetří v konečném výsledku tolik potřebné místo a zároveň pomůže uživateli přehledně uspořádat nádobí a kuchyňské nářadí. K tomu jsou určeny nejrůznější drátěné koše, boxy, pořadače apod. Velkou oblibu získaly plnovýsuvy umožňující vysunutí celé zásuvky takže uživatel má přehled o celém vnitřním prostoru. Nezapomeňte využít i místo pod parapetem, v nice, případně pod i pod stolkem. Nezapomeňte, že i 30 cm hluboká skříňka pojme dost věcí.

V této kuchyni je využito místo i pod parapetem

Vnitřní vybavení skříněk využije i zadní část, kam bychom se jinak dostali jen stěží. Karusel vybíráme s ohledem na tvar a velikost skříňky.

3. Skříňky v jedné linii

Zvláště v malé kuchyni dbejte na to, aby skříňky nebo zásuvky byly v jedné linii. Opticky tento prvek totiž vytváří klidný a celistvý dojem. Vnitřní uspořádání za dvířky nebo v zásuvce je už jen na uživatelích, takže se nemusíte bát, že byste ztratili drahocenné centimetry. To samé platí i o úchytkách, které by měly být v jedné linii.

Všimněte si, jak čistě a elegantně působí spodní řada skříněk, které jsou v jedné linii.

Kolik zásuvek a poliček se skrývá za dvířky už je jen na uživatelích.

4. Využijte multifunkční nábytek

Víc než kde jinde využijte multifunkční nábytek. Patří sem sedáky a stolky s úložným prostorem, u kterých oceníme ještě možnost stohovat nebo skládat. V malých místnostech zapojte i stěny,na které můžete přichytit stolovou desku, nebo na háček připevnit židle. Vhod přijdou i výsuvné stoličky, které mohou být integrovanou součástí kuchyně.

5. Nezapomeňte

  1. Promyslet vhodný tvar kuchyňské sestavy i to totiž může napomoci k pohodlnému vaření.
  2. Využít i stěny, a to po celé jejijch výšce.
  3. Uspořádat sestavu tak, aby jednotlivé úkony na sebe logicky navazovaly.

6. Nepodléhejte

  1. Sytým nebo trendovým barvám, mohou se omrzet a zpravidla nebudou do malého prostoru vhodné.
  2. Představě, že i malá kuchyň stačí. Snažte se ji zvětšit i na úkor okolních místností.
  3. Laciným akcím na domácí spotřebiče. Volte značkové přístroje se zárukou kvality a dostatečným servisem.


You must be logged in to post a comment Login