Dětské pokoje

5 tipů, jak uspořádat dětský pokoj pro dvě děti

Od   | 

Takový nadstandard, jako jsou dva oddělené dětské pokoje, si v dnešní době může dovolit jen málokdo. Zejména v panelových bytech, kde je třeba všechno naskládat přesně na centimetr. Máte-li dva potomky, nebo zatím jednoho, ale druhý je na cestě, brzy přijde na řadu i otázka, jak zařídit jeden pokojíček pro obě ratolesti. 

Základním a nejdůležitějším pravidlem je správné uspořádání a rozmístění v dětském pokoji, přičemž v úvahu musíme vzít  věkový rozdíl mezi dětmi. I přesto, že v budoucnu plánujete vytvořit soukromou místnost pro každé dítě, odborníci tvrdí, že se vyplatí, aby děti alespoň ze začátku vyrůstaly v jednom pokoji. Nejen že budou mít spolu naprosto jiný vztah než děti, které jsou od začátku ve vlastním pokoji, ale zároveň si spolu skvěle vyhrají a navíc se naučí i vzájemného respektu a tolerance.

Zařízení společného pokoje nemusí být oříšek

1. Vytvořte soukromí

Soukromí by mělo mít každé dítě i v tom případě, že jsou si věkově blízcí. Předtím, než začnete pokoj realizovat, je velmi důležité promyslet, jak lze každé ratolesti zařídit osobní prostor, ve kterém se bude cítit bezpečně a sám sebou. Skvělým řešením jak soukromí docílit je pořídit každý kousek nábytku dvakrát – ovšem pokud je to možné. Postel samozřejmě musí mít každý svou, jiné to je už ale v případě psacího stolu, šatní skříně a ostatních úložných prostor. Častým řešením je palanda, která v malém prostoru rozhodně přijde vhod. Další vychytávkou, jak vytvořit alespoň pocitové soukromí, je umístit v pokoji závěs, nebo místnost oddělit oboustranně přístupnými úložnými skříňkami. Společné prostory pak vymalujte a vybavte nábytkem v neutrálních barvách a každé z dětí nechte, ať si svou část pokoje vyšperkuje podle svého. 

Oddělené postele i psací stoly vytvoří pro každé dítě to správné soukromí. Zdroj: Aldo

2. Správně zvolené úložné prostory

Je prokázáno, že většina dětí má více věcí než dospělí. K tomu výrazně přispívá i kupa hraček a pomůcek do školy. Při zařizování společného pokoje je s tím třeba počítat a také se dle toho zařídit. Skvělým řešením jsou vestavěné skříně, které nabídnou místo pro veškeré oblečení dětí. Při výběru postele vybírejte takovou, která disponuje úložným prostorem, například v podobě zásuvky. Sem můžete uložit sezónní věci, které několik měsíců děti nebudou vůbec potřebovat. Do pokoje zvolte i praktické boxy, krabice a police, ideálně je oddělte barevně, aby se v nich pohodlně hledalo. Neopomínejte ani nejrůznější háčky, na které lze zavěsit školní batoh, nebo sportovní potřeby.  

3. Mají si kde hrát?

Hraní a děti k sobě neodmyslitelně patří, a proto je vytvoření hracího prostoru velmi důležité. Hrací koutek by měl být umístěn co možná nejdál od prostoru, kde se dítě učí – tedy od pracovního stolu, aby ho hrací koutek lákal při učení a plnění domácích úkolů co nejméně. Tam, kde bude hrací koutek vytvořený, je důležité umístit příjemný koberec, nebo alespoň podložku, díky které dítě od země neprochladne.  

Vytvořte koutek na hraní.

4. Učení nemusí být mučení

Pokud jsou obě děti školáci, nebo alespoň jeden z nich, bude potřeba v pokoji zařídit i prostor na učení. Pokud možno pro obě děti zvlášť. Psací stoly je třeba umístit tam, kde je nejvíce světla, tedy co nejblíže k oknu. Na výběr jsou i pracovní stoly, které s dítětem rostou. Jejich cena není příliš nízká, ale přesto se tato investice rozhodně vyplatí. To samé platí i pro kvalitní židle k psacím stolům. Zapomínat nesmíme ani na správně zvolené stolní lampy na psací stůl. Pokud je dítě pravák, mělo by světlo na stůl dopadat zleva. Pokud je levák, pak by mělo světlo dopadat zprava. Nezanedbávejte ani správnou velikost stolu, kde by měl být dostatečný prostor pro všechny potřebnosti a zároveň pohodlí pro každé dítě. 

Rostoucí nábytek je skvělým řešením pro každého školáka. Nastavovací úhel desky jim šetří záda.  Zdroj: Delso nábytek

5. Myslete dopředu

Pamatujte, že dětský pokoj pro dvě děti zařizujete na několik let. Pokoj, a jeho vybavení by mělo spolu s dětmi růst tak, abyste ho nemuseli obměňovat každý rok. Protože v pokoji obě děti vydrží možná i déle, než dosáhnou dospělosti, je ideální pokoj zařídit tak, aby alespoň tři nebo čtyři roky zůstal ve stejném uspořádání. Poté je třeba počítat s tím, že se nejen nároky, ale i potřeby dítěte rozhodně změní. 

Nově zařízený pokoj by měl několik roku vydržet. Zdroj: Decoland

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login