Rady a tipy

5 tipů, jak si zpříjemnit domácí karanténu

Od   | 

Naše domovy hrají teď mnohem větší roli než kdy jindy. Krize spojená s onemocněním COVID-19 přinesla zásadní společenskou změnu: mnohem víc lidí teď pracuje na dálku, využívá možnosti domácí zábavy a domácí socializace. A díky této změně navíc v době ekonomické nejistoty šetříme peníze.

Byť krize může být pouze dočasná, společenské změny nejspíš přetrvají. A ve světě trávení času doma je logické, abychom se tam cítili co nejpříjemněji a nestresovali se. Přinášíme vám proto několik tipů, jak si během COVIDu z obytného prostoru udělat klidné, ale cenově dostupné osobní útočiště.

Maximalizace malého prostoru

Život v karanténě nás naučil vážit si prostoru doma a není důvod se stydět za malý dům či byt: vlastně existuje řada důvodů, proč si je zamilovat. To, že doma trávíme více času, je důvodem, abychom se zabývali maximalizací dostupného prostoru. Zcela klíčové je vytvoření iluze prostoru. Strategické umístění pohovky či stolu v souladu s feng-šuej může místnost učinit opticky větší. Zamyslete se nad vyhozením nepoužívaných věcí. Může to být například přesunutí knih z poloprázdné knihovny na nějakou polici a využití prostoru pro zcela jiný účel. Ukliďte z vnějších ploch nepotřebné věci, abyste vytvořili více prostoru, a nezapomínejte, že do beden pod postelí nebo pohovkou se toho vejde opravdu hodně. Uklizené prostory vypadají větší, než když je v nich nepořádek, takže není náhoda, že pořádek doma vede i k pořádku v hlavě. Uklizení a přestěhování nábytku je tedy ideální začátek pro to, jak mít z prostoru doma lepší pocit.

Zbavte se nepotřebných věcí. Zdroj: Casamoderna

Půl hodinka hledání online slev

S online nákupy se momentálně roztrhl pytel a lidé raději nakupují z pohodlí domova, než aby se vypravili do nákupního centra. Tempo interiérového designu sice udávají maloobchodní giganti, jako je Amazon, ale vyplatí se hledat i menší prodejny, které se snaží ukrojit svůj díl koláče. Pokud to uděláte, pravděpodobně najdete řadu internetových obchodů, které se snaží zákazníky nalákat na slevy. Často se může jednat o speciální akce „1+1 zdarma“ nebo cashback, kdy se vám při budoucích nákupech určité procento z ceny vrátí. A rozhodně stojí za to podívat se po online programech nabízejících odměny. Tato praxe je v hotelovém a restauračním průmyslu zcela běžná. Ve virtuálním světě prodejci často pravidelným zákazníkům nabízejí programy odměn a online kasina zase věrnostní bonusy. Svět interiérového designu je úplně stejný. Klub IKEA Family nabízí svým členům řadu výhod a s některými můžete pro svůj domov získat kvalitní odměny. Po registraci máte navíc nárok na speciální promoakce, účast ve slosováních a kávu zdarma při každé návštěvě. To, zda jste v obchodním domě IKEA ochotní strpět velké fronty, je už věc druhá.

Klub IKEA Family nabízí svým členům řadu výhod a s některými můžete pro svůj domov získat kvalitní odměny. Zdroj: Ikea

Zamyslete se nad barvami

Barvy nám v době krize pomáhají transformovat náladu a zklidňující tóny nám pomáhají zvládat stresové situace. Ostatně zkuste si cítit se pod psa v místnosti vymalované jasnou barvou. Není to tak lehké. Vymalování stěn je levný terapeutický způsob, jak dodat obytnému prostoru nový náboj. Jako povzbudivé barvy fungují dobře žlutá a oranžová, ale vyberte si takovou, která vám bude přinášet největší radost. Oblíbený způsob kombinování výrazných barev za účelem oživení místnosti představuje colour blocking, případně můžete vyčlenit jednu zeď, která bude od ostatních úplně jiná. Kromě stěn je dobré v místnosti sladit polštáře a závěsy s celkovým vyzněním. Na internetu najdete řadu návodů, které vám s návrhem pomůžou.

Zvolte ve svém domově barvy, které jsou vám příjemné. Navodíte jimi tu správnou atmosféru. Zdroj: Canstockphoto

Pusťte dovnitř světlo

Poloha nábytku odráží náš životní styl v dané chvíli. Pokud jste zvyklí být zaneprázdnění a doma netrávíte příliš mnoho času, pohovky, stolky a křesla je dobré mít uspořádané prakticky, abyste si mohli po náročném dni rychle odpočinout. Pokud doma trávíte hodně času, je logické, že se to v uspořádání nábytku také odrazí. Očividně nebudete tolik v kontaktu s přírodním světlem, a zejména pak v zimě, takže přestěhování sezení k oknu přísun světla zvýší. Pocit, že jste součástí vnějšího světa, navíc povede k subjektivnímu vnímání většího prostoru. Ale změny samozřejmě nemusí končit u přírodního světla. Lampička, která je běžně na toaletním stolku, by mohla prosvětlit například halu, a přidání osvětlení na důležité místo, jakým je třeba tichý kout, místnost také opticky zvětší.

Lampy prozáří interiér a působí útulně.
Zdroj: Eglo

Myslete na umění a zeleň

Pokud se tolik nedostanete do přírody, zkuste si ji vytvořit doma. Už jenom pouhý pohled na rostliny pomáhá snížit hladinu stresu a do jinak mdlého obytného prostoru navíc vnášejí život. Přineste si rostliny ze zahrady a balkónu a starejte se o ně přes zimu, případně si zkuste doma vyhradit oblast zeleně, kde budete pěstovat více rostlin najednou. Rostliny, jako je dračinec pruhovaný („šťastný bambus“) a filodendrony, jsou dva druhy, které může pěstovat každý, a dokážou dodat barvu nejedné hale. Podobně povzbudivý účinek na naši morálku má i umění. Inspirativní obraz nebo umělecká fotografie dokážou zeď proměnit v místo, na které se budete rádi koukat mnoho let. Navíc ještě budete mít dobrý pocit z toho, že podpoříte nějakého umělce. Tato odvětví v době krize trpí většinou nejvíc, takže váš příspěvek je pro ně v této chvíli velmi důležitý. Když budete mít uvedené tipy na paměti a budete se je snažit uvést do praxe všechny najednou, nejspíš pohoříte. Ale po malých krůčcích můžete dosáhnout ohromných výsledků, a než se nadějete, váš obytný prostor se promění v bezpečnou oázu klidu, kde se můžete schovat před stresem moderního života.

Rozhodně se doma obklopte rostlinami. Zdroj: Canstockphoto

 

You must be logged in to post a comment Login