Doplňky do bytu

5 pravidel pro správné rozmístění obrazů

Od   | 

Vybrat obraz, který bude mnoho let zdobit domov, není vůbec jednoduché. Vezmeme-li v úvahu, že pro něj ještě musíme najít vhodné místo a pověsit ho tak, aby skutečně vynikl, pak je akce „obraz“ takřka rodinnou událostí. A to jsme ještě neřešili, kdo ten hřebík do zdi přitluče.

Seskupení obrazů bude vždy působit originálně. Sami vidíte, že nemusejí mít ani stejnou velikost, ani rám.

Předpokládejme, že obraz, stěnu i ruce, které hřebík přitlučou, máte, i tak byste ale měli dodržet určitá pravidla pro umístěné obrazu, zvláště, je-li jich více. Obecně se doporučuje, aby obraz visel na jednobarevné stěně a jeho rám by měl být s použitým odstínem kontrastní. V opačném případně totiž nevynikne.

1. Zvolte správnou výšku

Věšíme-li jen jeden obraz, pak platí pravidlo, že jeho střed by měl být ve výšce očí, přibližně tedy 140-160 cm od podlahy. Pověsíte-li ho příliš vysoko, pak nebude v zorném poli a nebude dostatečně splňovat svou funkci – tedy zdobit. V nižší poloze ho zase budeme zbytečně přehlížet.

2. Dbejte na proporce

Nezapomeňte, že malý obraz byť ve správné výšce, nevynikne. Při výběru obrazu proto dopředu přemýšlejte, kam ho pověsíte, aby nezanikl. U velkých pláten, zejména těch, které jsou přes celou stěnu, dbejte na dostatečný odstup, abyste dílo mohli vychutnat z dostatečně vzdálenosti. Máte-li více menších obrázků, pak je seskupte, a vytvořte tím samostatnou obrazovou koláž.

Velký obraz potřebuje dostatečný odstup, aby bylo možné si ho pohodlně prohlédnout

3. I tady platí optické triky

Obrazy jsou vděčným prvkem pro optické snížení nebo naopak zvýšení stropu. Máte-li vysoký strop, zvolte podélné tvary obrazů, které ho opticky sníží. Chcete-li naopak vytvořit dojem vyššího stropu, vyberte obrazy na výšku. Toto pravidlo je vhodné zejména do dlouhých chodeb, nebo na otevřené schodiště, které najdeme v rodinných domcích, kde jsou volné stěny minimálně přes dvě patra.

Velikost a tvar obrazu rovněž vybírejte s ohledem na rozměr stěny,kde bude viset

4. Více obrazů najednou

Jiná pravidla platí při seskupení obrazů. To může mít různé podoby. Obecně je můžeme rozdělit na symetrické nebo asymetrické. Druhý z nich není limitující a je vhodnější tam, kde chceme časem ještě přidávat další díla. Velké formáty se doporučuje pověsit nahoru a do rohů, protože na ně vždy bude lépe vidět, než na ty menší. Je-li motiv výrazný, pak kolem sebe obraz potřebuje dostatek prostoru, aby dílo vyniklo. Mezery mezi obrazy by neměly být širší než jsou samotná díla.

Seskupení obrazů vynikne na velké volné stěně

5. Zvolte vhodnou tématiku

Obraz by měl slušet interiéru nejen rozměrem a barevným provedením, ale i tématikou. Zatímco do ložnicové části domova můžeme zvolit i intimní tématiku, tam, kde se schází celá rodina a přijímají návštěvy, jsou vhodné obrazy s nadčasovou tématikou. Na schodiště a do chodeb jsou ideální fotografie z významných rodinných událostí nebo dovolených, které zároveň budou  v běžném pracovním dni příjemnou připomínkou hezkých zážitků.

Výtvarné dílo vybírejte s ohledem na prostor, kde bude zdobit. Například do jídelny se hodí jídelní talíř.

Fotogalerie:

Zdroj: Pinterest


You must be logged in to post a comment Login