Rady a tipy

5 kroků k ekologické a zároveň ekonomické domácnosti

Od   | 

Bez ohledu na to, zda vás k ekologické domácnosti vede starost o životní prostředí nebo úspora vlastních prostředků, není pochyb o tom, že jste se vydali správným směrem. Mějte na paměti, že každá dlouhá cesta začíná prvním krokem, a právě teď je ta správná chvíle ho udělat. Abyste v tom nebyli sami, připravili jsme pro vás pět tipů, které vám pomohou k ekologicky a zároveň ekonomicky vyváženému životnímu stylu.

Nábytek vybírejte z ekologických materiálů. Zdroj: Home Style

Šetřete – energii, životní prostředí i finance

Úspora energie je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžeme na cestě ke snížení vlastní ekologické stopy udělat. Začněte tím nejjednodušším – zhasínejte. Mobilní telefony a jiné malé přístroje nabíjejte jen nezbytně nutnou dobu, ne přes noc. Když odcházíte od televize, vypněte ji, nenechávejte ji a další spotřebiče v režimu stand-by. Pohotovostní režim, rozsvícená úsporná žárovka a stále se dobíjející smartphone sice spotřebují elektřiny jen málo, řekněme v řádech desetin wattů, za rok se ale s přehledem můžete dostat na více než 1 000 Kč, a to radši ani nechceme domýšlet, jaký je ekologický a ekonomický důsledek tohoto plýtvání energií v globálním měřítku… Ruku v ruce s šetřením energie jdou i úsporné žárovky nebo kvalitní spotřebiče, které neprodukují do domácnosti nadbytečné teplo.

Televizor i ostatní spotřebiče vypínejte, nenechávejte je v režimu stand-by.

Šetření energie platí i pro domy či byty. Totiž energie, respektive teplo, které z nich uniká, jednak negativně ovlivňuje životní prostředí a zároveň má neblahý dopad na naše peněženky. Pokud tedy máte možnost svůj dům odizolovat, udělejte to. Je to investice, která se vám velmi brzy vrátí. To samé platí i pro letní období, kdy je mnohem ekologičtější, zároveň ekonomičtější a také zdravější použít kvalitní stínící techniku, jež zajistí v bytě přirozený chlad než klimatizaci. 

Recyklujte – odpad, oblečení i jídlo

O třídění odpadu už bylo napsáno tolik řádků, že jej považujeme za samozřejmost. Recyklovat se ale dá i mnoho dalšího. Pamatujete si, jak vám babička přešívala šaty po mamince? To je přesně ono. Nevyhazujte staré oblečení, ale raději z něj vytvořte zbrusu nový a zcela unikátní model. A pokud se na vlastní výrobu zrovna necítíte, nakupujte u některého z mladých designérů, kteří se vydali „sustainable“ cestou. 

Recyklovat se dá ale i jídlo. Základem nepochybně je, kupovat jen tolik jídla, kolik spotřebujeme. Pokud ale přeci jen nějaké zbytky pokrmů ve vaší rodině zůstanou, ty rostlinné by měly zcela jednoznačně putovat na kompost. O živočišných se zkuste domluvit s některým farmářem ve vašem okolí, jestli chová dobytek, budou se mu určitě hodit.

Rozhodně třiďte odpad. Kuchyňská dvířka pomůže otevřít elektrické ovládání Servo-Drive uno. Zdroj: Blum

Investujte – do udržitelných materiálů

Zmínili jsme již oblečení vyrobené z udržitelných materiálů – jestliže při jeho výběru navíc sáhnete po nadčasovém designu a barvě, máte ve svém šatníku kousek klidně na celý život. A takové jsou stejně nejlepší.

Kvalitní materiály jsou ale in i v bydlení. Pořídíte-li si například koženou pohovku, investujete sice víc, oproti levnější koženkové však po pár letech nepopraská, a navíc z ní patina udělá naprosto unikátní kousek. To samé platí i pro dřevěný či kovový nábytek. 

Dopřejte si a vyberte sedací soupravu s kvalitním koženým čalouněním. Vydrží vám řadu let. Zdroj: Natuzzi Italia

Nevyhazujte – opravujte

Ačkoli vyměnit staré spotřebiče za nové je kvůli spotřebě energie zcela na místě, jinak jsme absolutní zastánci oprav. Ruku na srdce, také si tak moc vážíte předmětů, které jste zdědili po svých prarodičích a stále fungují? Totiž ne každý tupý nůž, ukopnuté boty nebo roztržené kalhoty je třeba vyhodit a koupit nové. Spousta věcí se dá opravit a mohou sloužit ještě mnoho dalších let.

Kuchyňský pákový robot Tefal Masterchef Grande (QB813D38). Poradí si i se složitými kulinářskými úkoly od šlehání, mixování, strouhání, hnětení, odšťavňování až po mletí masa. Sice se jen tak nerozbije, ale kdyby, nechte ho opravit, určitě se vám bude po té sloužit ještě dlouhou řadu let. Zdroj: Tefal

Šetřete vodou

Ať už ve vaně, sprchovém koutu, u umyvadla, toalety nebo třeba u dřezu. Všude kde můžete, použijte výrobky, které spoří vodu. Zpravidla bývají označeny ECO a můžete jimi skutečně ušetřit několik tisíc korun ročně. Můžete je vyměnit za stávající zařízení a pokud právě stavíte novou koupelnu, rozhodně by v ní neměly chybět.

 

You must be logged in to post a comment Login