Koupelny

5 chyb při úspoře místa v koupelně aneb jak bez kompromisů zařídit malou koupelnu

Od   | 

Malá koupelna není nic neobvyklého, takže je až s podivem, jak často bývá zařízena neprakticky, a to i přes to, že se výrobci doslova mohou přetrhnout se zařízením, které spoří místo. Možná o nich nevíte… A to my právě teď chceme napravit!

Základním pravidlem, jak správně zařídit malý koupelnový prostor, je rozmyslet se, jak ho chcete mít vybavený. Už na začátku vezměte na vědomí, že se sem zkrátka nevejde všechno, a tak si promyslete, zda dáte přednost sprchovému koutu před vanou, dvoumyvadlu místo dvou umyvadel vedle sebe a podobně. A hlavně vyberte vhodné zařizovací předměty!

1. (Ne)vhodný sprchový kout

Velkou úsporu místa získáme vhodným otevíráním dveří do sprchového koutu. To může být posuvné nebo standardně na pantech. Novinkou na trhu jsou dveře, které je možné díky speciálním pantům složit na stěnu dovnitř sprchového koutu, takže po vysprchování nepřekážejí. A to nejen fyzicky, ale ani opticky. Proto je  možné mít v těsné blízkosti například umyvadlo, protože se u něj pohodlně umyje i statný muž (sprchové dveře nebudou překážet) a místnost bude působit nestísněně. Dveře dokonce mohou být vybaveny zrcadlem, případně i věšákem.

2. (Ne)správný typ vany

Pořídit si volně stojící vanu a následně ji přisadit ke stěně, aby nepřekážela, není můj výmysl. Toto se skutečně děje! A ne v jedné koupelně! Volně stojící vana je nádherný solitér, u kterého se patří nechat v prostoru vyniknout krásnou siluetu. Vám, kteří mají koupelnu malou, doporučuji speciálně navrženou vanu, jejíž jedna část má zúžený prostor pro nohy, pro zbytek těla zůstává její šíře stejná. V nabídce jsou i vany s integrovaným prvkem, který je možné využít jako podhlavník nebo pro odkládání hygienických potřeb.

Vana může mít zúžený prostor pro nohy. Tím vybude víc místa pro další zařizovací předměty. Zdroj: Keramag

3. (Ne)praktická sprchová vanička

Dlažba ve sprchovém koutu nebo integrovaná vanička působí pěkně, ale tam, kde bojujeme s každým centimetrem čtverečním, musíme předvídat. Pro ty, co nechtějí zbytečně vrtat do obkladů, aby si do sprchového koutu přimontovali poličku na hygienické potřeby, je k dipozici vanička s o 10° pootočenou vnitřní plochou. Tím získává uživatel plochu pro kosmetiku mimo zónu došlapu, a přitom má stále komfortní prostor pro sprchování.

4. (Ne)velké odkládací umyvadlové plochy

V malé koupelně potřebujeme každý centimetr, takže se velmi hodí i odkládací plochy kolem umyvadla. Při výběru se proto soustřeďte nejen na jeho tvar, ale právě i možnost odkládání. Ta může být rozšířená i přes celou plochu tam, kde je umyvadlová baterie, dále po levé i pravé straně mycího prostoru. Samozřejmostí je pak využití místa pod umyvadlem.

Umyvadlo může mít dostatečně velké odkládací plochy a může zasahovat i nad vanový prostor, kde máme nohy. Zdroj: Ravak

5. (Ne)moderní toaleta

Chtěli byste vedle toalety bidet a  obojí se nevejde do koupelny? A se sprškou nemáte dobré zkušenosti… Nemusíte mít ani jedno ani druhé, ale toaletu s bidetovací sprškou. Ta je buď její pevnou součástí nebo je integrovaná v sedátku, které je možné koupit samostatně. Sprška má několik proudů a můžeme u ní nastavit teplotu vody. Ovládá se elektronicky. Nemusíme připomínat, že omytí intimních partií je vysoce hygienické a přispívá k našemu zdraví.

Součástí dnešní moderní toalety může být mimo jiné i bidetovací sprška. Zdroj: Geberit


You must be logged in to post a comment Login