Inspirace

4 tipy, jak se úspěšně poprat se spaním v obýváku

Od   | 

Ve dne obývák, v noci se z něj stává ložnice. Z rozkládací sedačky ráno co ráno vstáváte rozlámaní, nehledě na tu každodenní manipulaci s ní. Často vypadá místnost nevzhledně, protože nestíháte zamaskovat peřiny. Možná je ten správný čas si říct, že opravdová postel bude tím správným řešením. Poradíme vám, jak se s ní v obýváku popasovat.

Rostoucí ratolesti vás donutily opustit ložnici a zabrat obývák, nebo máte malý byt, kde se prostor pro spaní musí vměstnat do jedné místnosti spolu s obývacím pokojem? Vše je otázkou celkové rozlohy a dispozice, prioritou by však mělo být vaše soukromí. Nejen proto, že k vám čas od času zavítá návštěva, ložnice by také měla být místem pro odpočinek a klidný spánek. Jak tedy postel v obýváku účelně oddělit?

1. VÝKLENEK, ZN. IDEÁL

Pokud máte v místnosti výklenek, který pojme rozměry postele, pak je vyhráno. Tato varianta je takřka ideální, protože vám poskytne dostatek soukromí a můžete si tu vytvořit svůj útulný koutek, se kterým se ráno budete horko těžko loučit. Když jsme u čísel, standardní délka postele je 200 cm, šíře pak 180 cm, ale pokud jste single nebo se rádi tulíte, vystačíte si i s šířkou 160 cm.

2. ZDĚNÁ PŘÍČKA, SKLO I POLICOVÝ REGÁL

Nemáte v místnosti vyklenutý kout, kam byste lůžko mohli „zašít“? Nezoufejte. I na pravidelném půdorysu se dá vymyslet originální řešení. Jedním z nich je zděná příčka, kterou během víkendu zvládnete hravě postavit. A když přidají ruce k dílu kamarádi, ještě u toho zažijete spoustu zábavy. Nemusíte ji stavět do nebes, postačí i 120 cm. Jde hlavně o to, opticky prostor rozdělit, navíc určitě oceníte, že se sem proderou záblesky denního světla.

Další, avšak trochu nákladnější možností je skleněná příčka, která podpoří vzdušnost a otevřenost v celém pokoji, výhodou je i to, že částečně absorbuje hluk. Pravděpodobně nejméně bolestnou variantou je pak umístění otevřeného policového regálu nebo knihovny mezi postel a zbylou část obýváku. Získáte tím jak prostorové oddělení, tak úložný prostor, kterým zároveň prostupuje světlo.

3. ZATÁHNĚTE OPONU!

Není ve vašem pokoji místa nazbyt a potřebujete šetřit každým centimetrem? Pak jděte do závěsů, záclon, případně žaluzií. Poskytnou vám spoustu soukromí a zaberou minimum prostoru. Když budete chtít místnost opticky zvětšit, roztáhnete je, naopak když nebudete chtít odtajnit, co se za oponou skrývá, jednoduše závěs zatáhnete.

4. VYZDVIHNĚTE POSTEL „DO LUFTU“

Postel ve vzduchu, vyvýšená postel, loftová postel. Pokud doma potřebujete opravdu šetřit místem a ještě k tomu ve velkém stylu, pak je toto řešení pro vás jako stvořené, pod postel můžete totiž umístit pracovní stůl nebo sedačku. Menší háček tu může být se světlou výškou místnosti, která je v bytech normovaná na 2,6 m. Pro to, abyste se pod postelí mohli pohodlně pohybovat a zároveň se při každém vstávání z postele nebouchali hlavou do stropu, je vhodná světlá výška okolo 3 m.

Foto: archiv, Pinterest


You must be logged in to post a comment Login