Obývací pokoje

4 tipy pro malý obývací pokoj

Od   | 

Obývací pokoj by měl poskytovat zázemí pro každého člena domácnosti. Ale jak toho docílit, když právě naše srdce bytu patří k těm malometrážním a bydlí nás tu pět?

V malém pokoji využijte na maximum stěny

Podle normy má být obývací pokoj velký minimálně 18 m2 .To sice není mnoho, ale poprat se s vybavením tak, aby bylo funkční a zároveň pěkné, lze. Na začátku je nutné zvážit, jakému zařízení dáme přednost a které oželíme. Podaří-li se nám z tohoto prostoru vyloučit trvalé spaní,  pak další zásadou, abyste se v místnosti cítili příjemně, je ponechat maximálně velký volný prostor. Dost také pomůže, zřeknete-li se objemných nábytkových předmětů..

1. Správné proporce

Objemná nemusí být obývací stěna, ale třeba i sezení nebo stolky. Je víc než důležité zvolit nábytek, který bude proporčně odpovídat velikosti pokoje, a to proto, abyste kolem nábytku mohli nejen projít, ale zároveň, aby nepůsobil v místnosti rušivě. Tento zlozvyk vzniká zejména u sedacích souprav, které na výstavní ploše obchodu působí jiným dojmem, než když je pak převezete domů. Jediná možnost, jak tomu předejít, je před koupí vše pořádně přeměřit. 

Nábytek vybírejte proporčně tak,aby vyhovoval rozměrem prostoru.

2. Optické klamy

V malé místnosti je velmi důležité využití optických klamů. Známé je zrcadlo, které místnost opticky zvětší, dále můžete použít vertikální nebo horizontální pruhy, a to jak na tapetách, tak na závěsech, koberci nebo vhodným položením podlahové krytiny. Obecně platí pravidlo, že svislé pruhy opticky zvýší strop, vodorovné pak místnost prodlouží. Velkou roli hraje i šíře pruhů. Podobného efektu docílíte i volbou dekoru, přičemž jemný dekor malé místnosti zjemní, velký bude působit agresivně.

Bílou plochu rozveselte obrazy, tím odvedete pozornost. Vodorovné pruhy na podlaze prostor opticky rozšíří.

3. Nábytek s přidanou hodnotou

Při zařízení pamatujte na praktickou stránku a volte nábytek, který toho umí víc. Vhod přijdou rozkládací stoly, pohovky umožňující přespání nebo s integrovaným úložným prostorem. Některé modely mohou mít výsuvné podhlavníky i podnožky, takže zajistí funkci relaxačního křesla. Použijte mnoho malých stolků, které poslouží k různým činnostem a vhod přijde i nábytek na kolečkách. Velkou službu v malém prostoru prokáží rozkládací sestavy, v nichž je za stěnou uložená postel, stůl apod.

Na trhu už jsou nejrůznější sestavy nabízející různé využití.

4. Použijte barvy

Do malých prostor jedině bílou a světlé nebo pastelové odstíny. Ty místnost prosvětlí a bude působit větším i vzdušnějším dojmem. Tmavší barvy volte na podlahu, i tak však mějte na paměti, že výsledek bude opticky zmenšovat. Vhodné jsou i metalické odstíny, zlatá nebo stříbrná rozhodně oživí. Obecně se doporučuje volit tón v tónu (barvy, které na schématu leží vedle sebe), případně barvy, které v barevném schématu leží prosti sobě. Jimi docílíte kontrastu.

Do malých místností rozhodně světlé odstíny, případně výrazné barvy, ale těch jak šafránu

Barevné spektrum

Barevné spektrum

Fotogalerie:

Našli jsme pro vás řadu sestav, které spoří místo


You must be logged in to post a comment Login