Zahrada

4 nenáročné bylinky, které povýší vaše kuchařské umění

Od   | 

I malý květináček postačí k tomu, abychom v kuchyni na parapetu vypěstovali bazalku, rozmarýn nebo pažitku. Právě těmito bylinkami dochutíme mnoho pokrmů a povýšíme kuchařské umění na vyšší level.

Bylinky pěstujeme ze semen nebo sazenic, které sázíme do připravené nádoby s univerzálním substrátem, případně můžeme použít hlínu z kompostu nebo takzvanou směs na bylinky. Vyséváme je řídce, protože se při dobrém zacházení velmi rychle rozrostou. Většina bylin je suchomilná, proto se zálivkou šetříme. V opačném případě to rostlinky zahubí. 

Bylinky můžeme koncem léta usušit a nasypat do kořenek, nebo zamrazit a skladovat v sáčcích v mrazáku.

Bazalka

Daří se jí na teplém, slunném a závětrném místě. Vyhovuje jí kyprá půda bohatá na živiny. Voňavá rostlinka zvyšuje žaludeční činnost, snižuje nadýmání a podporuje chuť k jídlu. Působí protizánětlivě a dokonce i mírně antibioticky. Vhodná je pro nespavce a poslouží i těm, kteří trpí migrénou. Bazalka podporuje laktaci a a léčí afty v ústech. 

Rozmarýn

Aromatický rozmarýn miluje slunce a nepotřebuje přílišnou zálivku. Dokonce vám vydrží i po celý rok venku a časem se z malé rostlinky promění na docela slušný keř. Vysaďte ho na závětrné stanoviště, v zimě mu tam bude líp. Rozmarýn pomáhá k lepšímu trávení a omezuje nadýmání. Působí proti stresu a zklidňuje nervy. Zlepšuje krevní oběh, koncentraci a odstraňuje pocit chladu v končetinách, tonizuje cévy a celkově posiluje. Je zvlášť vhodný v rekonvalescenci a geriatrii. 

Tymián

Vyhovuje mu slunné a závětrné místo, a pokud chceme uchovat jeho výrazné aroma, nepřeháníme to se zálivkou. Právě proto ho ani nehnojíme. Semena jsou světloklíčivá, a proto jej vyséváme na povrch a nezatlačujeme do hloubky. Rostlince se daří v polosuché a na živiny chudší půdě. Používá se proti průjmu a zánětech zažívacího traktu. Vliv má i na dýchací ústrojí, mírní kašel. Působí protizánětlivě, obecně platí, že je to bylinka s nejvíce antiseptickým účinkem. Působí proti bakteriím, plísním a střevním prvokům a parazitům. 

Oregano

Neboli dobromysl má rád slunné stanoviště a nepotřebuje přílišnou zálivku. Daří se mu i ve skalce. Využívá se při kašli, černém kašli a bronchiálním kataru. Doporučuje se při nechutenství, k podpoře trávení a potížích v oblasti žlučníku a střev. Podává se i při průjmech, které zmírňuje. Uplatnění nalezne i při zánětech v krku, zánětech dásní a nachlazení.


You must be logged in to post a comment Login