Technika v domácnosti

3 základní typy fotovoltaických panelů: Který je lepší a jaké jsou výhody?

Od   | 

Fotovoltaické panely vídáme stále častěji nejen na nových rodinných domech, ale i těch starších, které se lidé rozhodli zrekonstruovat. Nabídka dnešního trhu je velmi lákavá a oproti dřívějším rokům lze fotovoltaiku pořídit za lepší cenu. I tak se jedná o poměrně vysokou investici, která se nám však odvděčí energetickou soběstačností a úsporou peněz během pár let. Jaké jsou základní typy panelů a jaký je mezi nimi rozdíl?

Přinášíme tři základní typy fotovoltaických panelů. Zdroj: pexels.com

Trendy jsou bezzárubňové interiérové dveře

Polykrystalické panely

Polykrystalické panely poznáte podle modré barvy. Pro výrobu slouží shluky malých křemíkových krystalů a za velké plus se považuje možnost výroby panelů i z odřezků těchto krystalů. Velkou výhodou tohoto typu panelu je, že velmi dobře zachytává světlo, které na něj dopadá i z ostrých úhlů. Díky tomu je maximálně efektivní po celý den. Jeho účinnost je okolo 15 – 17%. Hodí se také na střechy, u kterých není možné panel nasměrovat přímo proti slunečnímu svitu. Díky křemíkovým krystalům tak umí zachytit světlo i během horšího počasí. 

Polykrystalické panely jsou vhodné pro rodinné domky. Zdroj: Pixabay

Monokrystalické panely

Typickou barvou monokrystalických panelů je černá. Tento typ panelů se vyrábí taktéž z křemíkového krystalu, ne však ze shluku, ale pouze z jednoho kusu. Díky tomu má sice skvělé vlastnosti, ale zároveň se s tímto typem pojí i mnohem náročnější proces výroby. Účinnost monokrystalických panelů dosahuje přes 20%, tím pádem musíme počítat s vyšší pořizovací cenou. Odborníci je doporučují umístit na střechy s omezenou plochou, nicméně je potřeba, aby panely byly nasměrovány co nejvíce proti slunci. 

Monokrystalické panely charakterizuje černá barva. Zdroj: Viessmann

Amorfní panely

Třetím typem panelů jsou amorfní panely, které mají svůj pevných základ v podobě plastu, kovu nebo skla a na ten se následně nanáší tenký film polovodivých látek. Ze všech třech typů panelů má tento nejnižší efektivitu, a to kolem 11 – 13%, nicméně mu uživatelé často dávají přednost zejména díky minimální tloušťce, ale i hmotnosti. Hodí se proto na takové typy střech, které by se neměly moc zatěžovat – ať už to jsou výrobní haly, nebo starší rodinné domy.

Skvěle se hodí i na střechy, na kterých nelze zajistit ideální umístění proti slunci. Díky své hmotnosti se často instalují také na karavany, obytné přívěsy, chaty nebo houseboaty.

Vždy je potřeba zvážit, jakou zátěž střecha unese. Zdroj: Unsplash

Zdroj: Viessman, ČEZ

Fotogalerie:

 

Kam pro potahové látky, aby vaše pohovka vypadala zase jako nová?

 

 


You must be logged in to post a comment Login