Zahrada

10 způsobů, jak proměnit zahradu v útočiště drobných živočichů

Od   | 

Zemědělství, betonování, výstavba nových budov, znečištění životního prostředí – tohle vše mění přírodu. Skladba volně žijících živočichů ve městech se mění a k životu jim zůstávají pouze malé izolované fragmenty půdy. Drobní živočichové jsou ale pro náš život klíčoví. Proto si pojďme ukázat, jak snadno jim můžete otevřít brány svých zahrad a poskytnout jim místo k životu i odpočinku.

Zatímco přítomnost mnoha drobných savců vám zůstane utajena, ježky prozradí hluk a dupání. Zdroj: Pixabay

Přirozené prostředí drobných savců, ptáků a hmyzu se pomalu ztrácí. Jejich přítomnost v našem okolí je ale velmi důležitá, protože se starají o  přirozené hubení škůdců, opylování a celkovou rovnováhu přírody. Jak jim tedy pomoci?

Pořiďte ptákům krmítka a vytvořte místa k hnízdění

Jen máloco oživí zahradu jako ptačí zpěv. Ptáci jsou velmi důležitou součástí ekosystému, a tak je třeba jim na zahradě poskytnout dostatečnou podporu. Umístěte zde proto krmítka a budky, kde mohou jíst a hnízdit. Ideální stravou je směs zrní pro ptactvo a lojové kuličky. Pokud se v okolí vyskytují kočky, ujistěte se, že jsou krmítka i budky umístěny v bezpečí, to znamená dostatečně vysoko a hluboko ve větvích.

Kam pro zahradní svítidla?

Vysaďte popínavé rostliny

Nejlepší z popínavých rostlin je břečťan. Poskytuje totiž maximální a celoroční ochranu drobným živočichům a hmyzu. Současně je tato rostlina bohatým zdrojem kvalitní potravy.

Krmítko pro ptáky Domek, plast, cena 249 Kč

Pomoci ptákům je velmi snadné. Stačí jim nabídnout potravu a úkryt. Zdroj: Pixabay

Nechte růst trávu a vysaďte luční kvítí

Zahrada se nutně nemusí stát nepřehlednou džunglí, aby živočichům nabídla potřebné útočiště. Stačí si jen trochu odpočinout od sekání trávy a zkrátit ji jednou za měsíc. Vyskytuje se v ní totiž obrovské množství živočichů, kteří vzájemně vytváří rovnováhu a jsou cenným zdrojem proteinu pro ptáky i drobné savce.

Chvíli poté, co si dáte od sekání pauzu, se zde přirozeně objeví sedmikrásky a další květiny, které přitáhnou včely a létavý hmyz. Pokud chcete jít ještě dál, vysaďte v klidné části zahrady luční kvítí a jiné rozmanité rostliny. Kromě čmeláků a včel pomůžete i motýlům. Ti se, stejně jako jiný hmyz, živí nektarem. Čím pestřejší bude množství druhů rostlin, tím více druhů hmyzu a motýlů se zde objeví.

Výsevem semen lučního kvítí na zahradu přitáhnete nejen včelky, ale také nejrůznější druhy motýlů. Zdroj: Pixabay

Omezte pesticidy

Během toho, co pesticidy cílíte na určité škůdce nebo plevel, hubíte i některé neškodné druhy hmyzu. Proto je dobré se zaměřit na méně invazivní prostředky. Pamatujte, že každý hmyz nepředstavuje pro zahradu problém, a tak zkuste takové pesticidy, které cílí jen na konkrétní druhy.

Nechte v rohu zahrady hromadu listí nebo dřeva

Stinné a vlhké místo spolu s tlejícím listím, větvemi nebo dřevem jsou úžasným úkrytem i místem k přezimování. Využívat jej bude hmyz i malí živočichové.

Vybudujte hmyzí hotel

Sofistikovanější verzi tlejícího dřeva nebo hromad kamenů představují hmyzí hotely. Kromě toho, že podporují pestrost ekosystému, jsou také velmi designovou záležitostí. Hmyzí hotely jsou bydlištěm mnoha brouků a tolik důležitých pavouků. Pokud se jej rozhodnete vybudovat sami, použijte vše, co nejdete v lese při procházce:

  • mech
  • seno
  • šišky
  • větvičky
  • kaštany, žaludy

Pokud nejste ti nejzručnější kutilové, pak doporučujeme domek pro hmyz zakoupit. Běžně jej seženete v zahradnických nebo hobby potřebách.

Hmyzí hotel na sebe bere mnoho podob. Vyrobit nebo koupit si můžete malé domky, ale i velké hotely. Přístřešek pro hmyz můžete zbudovat také ze starých palet. Zdroj: Pixabay

Vybudujte jezírko

Častým problémem je přetrvávající sucho. Přirozené zdroje vody s klidným přístupem se z měst pomalu vytrácí, a tak je vhodné vodu volně žijícím živočichům zajistit. Postačí k tomu pouze zahrabat lavor, vědro nebo jinou nádobu na vodu pod úroveň země. Pokud se rozhodnete budovat skutečně velké a okrasné jezírko, ujistěte se, že u něj vytvoříte i bezpečný přístup k vodní hladině. Jezírko nebo nádobu s vodou neumísťujte na přímé slunce ani do úplného stínu.

 

Venkovní látky, kterým nevadí déšť ani slunce

 

Začněte kompostovat

Vytvoření kompostu je přínosné hned z několika důvodů. Je to skvělé místo pro uložení kuchyňského odpadu, který dále nemusí zatěžovat skládky. Současně si zajistíte jedinečné hnojivo pro svou zahradu a nakonec jeho zbudováním vytvoříte skvělý prostor pro hmyz, žížaly, svinky, stonožky i pavouky, které příroda ke své rovnováze potřebuje. Pokud máte strach, že kompost přiláká potkany, ujistěte se, že sem házíte pouze syrové potraviny.

Kompost je nejen velmi ekologickou záležitosti, ale také poskytuje domov stonožkám, pavoukům i žížalám. Zdroj: Canstockphoto

Přizpůsobte zahradu i nočnímu životu

I když v noci svou zahradu příliš nevnímáte, život v ní doslova bují. Některé rostliny totiž uvolňují svou vůni právě po setmění a přitahují noční hmyz. V takový okamžik za potravou vyráží také ježci, netopýři, plšíci i drobní obojživelníci. Proto zahradu této skutečnosti uzpůsobte a nenechte na ni přes noc svítit příliš oslňující světlo.

Nechte zahradu přístupnou

K čemu by ale všechno to budování bylo, kdyby se do Vaší zahrady žádný živočich nedostal. Pokud proto můžete, dejte přednost živým plotům nebo se ujistěte, že ve vašem stávajícím plotě je pro volně žijící živočichy alespoň nějaký malý a bezpečný vchod.

Včelám pomůžete vysetím rozmanitých květin. Samotářským včelám pak pomohou i různé dutiny v hmyzím hotelu. Zdroj: Pixabay

Tipy na závěr

Měnící se svět má vliv na výskyt hmyzu. A vše, co ovlivňuje hmyz, ovlivňuje i nás. Proto se o svou zahradu podělte s volně žijícími živočichy a proměňte ji místo pulzující pestrostí a životem. Mimo to se držte i těchto závěrečných zásad:

  • Pomoci přírodě je důležité. Vždy ale najděte balanc mezi touto pomocí a vlastními potřebami. Pamatujte, že se počítá každá pomoc, i kdyby byla jen malá.
  • Buďte při budování zahrady přátelské k živočichů realističtí a nestanovujte si příliš vysoké cíle. Raději si vytvořte malé plány a buďte důslední v jejich plnění.
  • Situaci v zahradě pravidelně sledujte. Uvidíte, že Vás změny uchvátí.

Zdroj: Discover Wildlife, Natural History Museum, Natural Trust, OneKind Planet

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login