Návštěvy bytů

10 nejvydařenějších rekonstrukcí, o kterých jsme psali

Od   | 

Rekonstrukce č. 2 – PŘED

Nezůstal kámen na kameni

V tomto bytě nezůstalo podle původního rozvržení vůbec nic. Kompletní dispozice byla změněna, a tak ložnice vznikla na místě bývalé koupelny a komory, které nově vznikly z původní kuchyně. Spojením zbylých pokojů pak vznikla jedna samostatná místnost, ve které je koncipována kuchyně a obývák. 

Díky rekonstrukci vznikl prostorný pokoj, ve kterém je propojená kuchyně s obývacím pokojem. Kuchyně je navržena na míru prostoru, a tak skvěle zapadá do celkové kompozice. Navržena je do roviny a sestává z bílých skříněk z MDF desky s jednostranně potaženou akrylátovou folií ve vysokém stupni lesku. Doplňuje je dřevěná část poskytující další úložný prostor a zároveň LED světlo, které osvětluje celou pracovní plochu. Skvělý kontrast zde vytvořily tmavé úchytky spolu s pracovní deskou, které bělost kuchyně pomyslně rozbíjí. V blízkosti kuchyně byl umístěn i dřevěný jídelní stůl se židlemi vytvářející tu pravou domácí atmosféru.

Rekonstrukce č. 3

Rekonstrukci začali kuchyní

Majitelé rodinného domu se rozhodli pro jeho kompletní rekonstrukci. Jako první prošla proměnou kuchyně. Ta původní nejen že neodpovídala současným nárokům na vaření, ale nebylo už ani možné použít žádné moderní technologie a další vymoženosti. Zastavěná obytná plocha domu před rekonstrukcí činila 90 metrů čtverečních. Protože se ale mladý pár rozhodl využít garáž, do které se nevešlo ani auto, a připojit ji k obývacímu pokoji, půdorys se zvětšil zhruba o 20 metrů čtverečních. Během razantní rekonstrukce došlo i na probourání zdi mezi kuchyní a obývacím pokojem, díky čemuž se celý prostor příjemně otevřel a prosvětlil.

Otevřený prostor umožnil změnit dispozici kuchyně, do které se nyní vešel jak ostrůvek, tak prostorný jídelní stůl, který v původně zařízeném domě dokonce chyběl. Stěny byly ponechány v čistě bílé barvě, čímž prostor působí opticky ještě větším dojmem. Během rekonstrukce proběhlo také odizolování podlahy a zároveň nainstalování podlahového vytápění, díky kterému bylo pořízena a nově položena i podlaha s dekorem dřeva. Černě natřené trámy opticky vymezují jídelnu od kuchyně. Tu si majitelé zvolili s dvířky s dřevěným dekorem a doplnili ji černou pracovní deskou i úchytkami. Díky začlenění kuchyňského ostrůvku byl rozšířen pracovní i úložný prostor, čehož si majitelka velmi cení. Na kuchyni navazuje  prostorný jídelní stůl pro čtyři až pět strávníků a stejně jako kuchyně, i on je laděn do světlého dřevěného dekoru s černou konstrukcí. Tmavší odstíny zjemňuje čalounění jídelních židlí, které zároveň ladí s celým pojetím kuchyně.

Rekonstrukce č. 4

Návrh i provedení pod taktovkou jednoho muže

Proměna této kuchyně trvala několik měsíců a nešlo o razantní rekonstrukci, tady zůstal prostor stejně velký, jen byly zazděny jedny dveře. Na terasu totiž vedly dvoje, což bylo zbytečné, a tak se majitelé rozhodli jedny obětovat a na jejich úkor pak zvětšit kuchyňskou sestavu. Ta kromě modernějšího vzhledu získala i novou dispozici.

Kuchyně s jídelnou se nachází v přízemí dvoupodlažního domu, v místnosti, která je velká přibližně 75 metrů čtverečních. Jedná se o otevřený prostor s obývacím pokojem odkud se vychází na terasu. Kuchyně je laděna do čistě bílých tónů, čímž byl interiér příjemně prosvětlen. Majitelé docílili přesně toho, co očekávali. Velký a moderní pracovní prostor, lepší umístění spotřebičů i efektivnější využití prostoru. Pracovní prostor ve tvaru písmene “U” byl příjemně doplněn o úložný, a to od země až ke stropu. Nechybí vestavěné spotřebiče.

Rekonstrukce č. 5

Nebytový prostor proměn na bytový

Tento podkrovní byt majitelé koupili jako shell and core, tedy prostor se základními úpravami, ale bez rozsáhlých zásahů. Nakonec se později rozhodli a 45 m2 velký prostor rekoladouvali a naprosto změnili do nynější podoby. Původně se jednalo o nebytový prostor, takže tu při rekonstrukci bylo pořízeno vše nově. Kromě vybavení proběhla rozsáhlá rekonstrukce střechy, která se nově zateplila, přibyly i nové rozvody vody a elektroinstalace i příčky. Nyní je prostor řešený jako 2+kk a majitelé ho rozvrhli tak, aby odpovídal jejich životnímu stylu.

Původní chodba byla propojena spolu s obývacím pokojem, díky čemuž bylo dosaženo maximálního využití celé místnosti. A protože v obývacím pokoji vznikl výrazný překlad, byli sem povoláni truhláři, kteří ho moderně obestavěli, a vytvořili tak kuchyňskou linku. Obývacímu pokoji dominuje příjemná podlaha v dřevěném dekoru a bílé stěny. Skvělou vychytávkou se stala jedna stěna s betonovou imitací bíle natřených cihel. Nábytek byl zvolen v bílé barvě v kombinaci s dřevěným masivem, či dýhou a příjemnou světle šedou sedací soupravou.

Rekonstrukce č. 6

Rekonstrukce pod taktovkou pilné ženy

Dvoupatrový dům starý víc jak 40 let prošel nelehkou, ale zato velmi povedou rekonstrukcí. Celou proměnu si majitelka navrhovala sama, a to včetně kuchyňské sestavy. Proto není divu, že si tak naplnila veškerá očekávání a splnila sny. Cílem bylo vytvořit čistý, moderní a klidný domov, kde bude velký jídelní stůl, u kterého se sejde celá tříčlenná rodina. Během rekonstrukce došlo ke kompletní změně dispozice. V přízemním patře se dříve nacházela velká vstupní hala s otevřeným schodištěm, pokojem, černou kuchyní, kotelnou a spíží. Majitelé nechali vstupní halu zmenšit a obezdít schodiště. Původní pokoj nyní slouží jako pokoj pro hosty a díky rekonstrukci vznikla v dolním patře také nová místnost, která slouží jako koupelna. O patro výš došlo také ke kompletní změně dispozice. Díky vybourání příček tu vznikla velká místnost o velikosti 12 x 5 metrů, který nyní slouží jako obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyní snů.

Obývací pokoj je laděn do šedo-zelené barvy – beton, v kombinaci se dřevem a doplňkové zelenkavé a bílé barvě. Světlá vinylová podlaha skvěle kontrastuje s tmavším dřevěným nábytkem, zeleným dekorativním kobercem i šedou sedací soupravou. Místnost oživuje nepřehlédnutelní tapeta s geometrickými vzory.  Kuchyně byla vyrobena a navržena na míru. Na přání majitelky mají dvířka spodních skříněk dekor ořechu, horní skříňky zdobí lesklá bílá. Součástí sestavy je barový pult se židlemi pro příjemné posezení. Nechybí vestavěné spotřebiče v sestavě skříní navržených od země až ke stropu, které zároveň slouží jako spíž. V horním patře byla nově vybudována také útulná ložnice s prostornou šatnou a vznikla tu velká koupelna. V ní bylo možné nově vybudovat kromě sprchového koutu i vanu.

Rekonstrukce č. 7

Rekonstrukcí získali kromě pokoje navíc i vysněnou vanu

Dítě dorostlo do věku, kdy potřebovalo vlastní pokoj, a tak nezbývalo nic jiného, než původní 2+1 proměnit v 3+kk. Padesát dva metrů čtverečních majitelé díky novému i kvalitnímu dispozičnímu řešení proměnili v příjemný domov, ve kterém každý najde prostor a soukromí.

Z původního obývacího pokoje byla vytvořena polyfunkční místnost, do které přibyl kuchyňský kout. Ten je od sedací soupravy prakticky oddělen ostrůvkem, který zároveň nahradil i jídelní stůl. Kuchyňská linka se nese v příjemné modré barvě doplněné pracovní deskou imitující světlé dřevo. Linka ve tvaru písmene “L” je sice malá, ale pro rodinné vaření skvěle postačí. Na sestavu navazuje obývací část, která sestává z černé kožené pohovky, ze které je vidět přímo na televizi. Ta je umístěna na stěně zvýrazněné nepřehlédnutelným obkladem.

Rekonstrukce č. 8

Po 40 letech konečně pořádná rekonstrukce

V tomto bytě se víc jak čtyřicet let vůbec na nic nesáhlo. Proměnu majitelé nejprve rozjeli sami a až později přizvali ke spolupráci odbornou firmu. Byt se nachází v nízké zástavbě přibližně třicet metrů od lesa. Má 85 metrů čtverečních a bydlí tu manželé a jejich tři děti. Z původního 4+1 s lodžií bylo rekonstrukcí vybudováno 4+kk a co je velmi příjemné, práce proběhly poměrně rychle. Během dvou měsíců vznikl projekt a majitelé zařizovali povolení, další dva měsíce pak probíhala samotná rekonstrukce.

Centrem bytu se stala kuchyně propojená s obývacím pokojem. Kuchyně byla zvolena v bílé barvě, již zdobí úchytky s patinovanou povrchovou úpravou, která dotváří celkový venkovský styl sestavy. Ta je navržena do tvaru písmene “L” – díky tomu se do její blízkosti vešel i prostorný jídelní stůl z dřevěného masivu. Kuchyni od obývacího pokoje opticky odděluje dřevěný trám, který se v čistě bílé místnosti skvěle vyjímá. Obývací pokoj tvoří jednoduchá sedací souprava v šedé barvě a stolek, jak jinak než z masivního dřeva. Stěny po celé místnosti byly ponechány v bílé barvě a vytvářejí příjemný kontrast s dřevěnou podlahou v tmavším zbarvení.

Rekonstrukce č. 9

40 let stará koupelna dostala úplně nový kabát

Podle původních záběrů je patrné, že bylo načase místnost zrekonstruovat, čehož se majitelé zhostili razantně a s výsledkem na výbornou. Koncept víc jak čtyřicet let staré koupelny samozřejmě nevyhovoval, stejně jak použité materiály a barvy. Místnost bylo nutné kompletně vyčistit a připravit nové rozvody vody a elektřiny. Třešničkou na dortu pak bylo jen najít nové umyvadlo, vanu, sprchový kout, baterie a obklady.

Hned při vstupu do koupelny naši pozornost upoutá moderní koupelnové otopné těleso, které majitelé vybrali v asymetrickém tvaru. Je to praktičtější a pohodlnější pro odkládání ručníků. Do nevelké místnosti se sešikmeným stropem se vešla vana, kterou majitelé umístili k jedné ze stěn. Směrem pod šikminu je dozděná, takže zde vznikl odkládací prostor pro hygienické potřeby. Kolmo k ní je zavěšena nábytková skříňka poskytující dostatečný úložný prostor. Umyvadlo je postaveno na ní, čímž vznikl velmi příjemný moderní prvek doplněný zrcadlem s osvětlením.

Rekonstrukce č. 10

I panelákový byt může být útulný, stačí ho řásně zrekonstruovat

Díky této rekonstrukci se starý panelákový byt změnil k nepoznání. Přestože majitele čekal celkem náročný úkol, protože proměnili celou dispozici bytu, nad proměnou neváhali ani minutu. Úsilí rozhodně stálo za to. Byt 2+1 byl zrekonstruován tak, že z původní kuchyně byla vytvořena prosvětlená koupelna s oknem. Nová kuchyně byla začleněna do obývacího pokoje, který byl díky rekonstrukci zvětšen. Nový uspořádáním tak vzniklo prostorné 2kk.

Při vstupu do kuchyně si můžeme povšimnout elegantně vyřešené kuchyňské linky, která sice není velká, ale k vaření majitelům bohatě postačí. Sestava v jedné linii se skládá z bílého korpusu, na kterém v dolní části vévodí lesklá bílá dvířka a v horní části jsou dvířka zkombinována s příjemným dekorem dřeva, který kuchyni dodal útulný a příjemný vzhled. Záda kuchyně tvoří šedá betonová stěrka, která prostoru dodala příjemný a moderní šmrnc. Vedle kuchyně byly umístěné dvě vysoké skříně, přičemž v jedné z nich je zabudovaná chladnička a v druhé je kromě úložného prostoru zabudována mikrovlnná i klasická trouba.

Zdroj foto: Rekonstrukce roku


You must be logged in to post a comment Login